Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 14 grudnia 2011 r., sygn. IV SA/Po 1009/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Grossmann Sędziowie WSA Izabela Bąk-Marciniak WSA Anna Jarosz (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Monika Zaporowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 grudnia 2011 r. sprawy ze skargi Prokuratora Apelacyjnego w Poznaniu na uchwałę Rady Miejskiej w Międzychodzie z dnia 11 grudnia 2007 r. nr XVIII/129/07 w przedmiocie zasad używania materiałów pirotechnicznych o charakterze widowiskowym 1. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w całości; 2. określa, że zaskarżona uchwała nie może być wykonana. WSA/wyr.1-sentencja wyroku

Uzasadnienie

Pismem z dnia 31 maja 2011 r. Prokurator Apelacyjny w Poznaniu (dalej Prokurator) wniósł skargę na uchwałę Rady Miejskiej w Międzychodzie z dnia 11 grudnia 2007 r. nr XVIII/129/07 r. w sprawie używania (detonowania) materiałów pirotechnicznych o charakterze widowiskowym (dalej Uchwała), wnosząc o stwierdzenie jej nieważności w całości na podstawie art. 147 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2002, nr 153, poz. 1270 ze zm., dalej - ppsa).

Uchwale tej Prokurator zarzucił istotne naruszenie prawa tj. art. 40 ust 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym ( Dz. U. z 2001 r., nr 142 poz. 1591 ze zm., dalej - usg) polegające na wydaniu przepisów porządkowych, mimo że ustawowe wartości prawne nie wymagają ochrony przewidzianej w Uchwale, bowiem są chronione przepisami kodeksu wykroczeń.

W uzasadnieniu Prokurator wskazał, że w § 6 Uchwały wprowadzono karę grzywny wymierzanej w trybie i na zasadach określonych w prawie o wykroczeniach, której podlegają podmioty, które nie przestrzegają przepisów Uchwały. Zdaniem Prokuratora Uchwała narusza obowiązujące przepisy prawa. Rada podjęła Uchwałę na podstawie art. 40 ust. 3 i 4 usg. Stanowienie przez radę gminy aktów prawa miejscowego o charakterze porządkowym zostało uzależnione od łącznego spełnienia następujących przesłanek - braku uregulowania w odrębnych ustawach lub innych przepisach powszechnie obowiązujących oraz "niezbędności" dla ochrony życia lub zdrowia obywateli oraz dla zapewnienia porządku, spokoju i bezpieczeństwa publicznego. Wynikające z art. 40 ust. 3 usg upoważnienie dla rady gminy - stanowienia przepisów porządkowych - nie podlegają wykładni rozszerzającej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00