Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 7 grudnia 2011 r., sygn. II SA/Po 521/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aleksandra Łaskarzewska Sędziowie Sędzia WSA Maria Kwiecińska Sędzia WSA Tomasz Świstak (spr.) Protokolant Starszy sekretarz sądowy Ewa Wąsik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 grudnia 2011 r. sprawy ze skargi I. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] 2011r. nr [...] w przedmiocie zasiłku pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] 2010 r. Wójt Gminy B., po rozpoznaniu wniosku I. J. z dnia 25 maja 2010 r. o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego dla córki J. J., odmówił I. J. przyznania wnioskowanego zasiłku pielęgnacyjnego na córkę.

W uzasadnieniu organ wskazał, iż na podstawie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności Powiatowego Zespołu ds. Orzekana o Niepełnosprawności w K. z dnia 7 lipca 2008 r. oraz wyroku Sądu Rejonowego w K. z dnia 31 marca 2009 roku, sygn. akt [...] ustalono, iż J. J. ma ustalony lekki stopień niepełnosprawności, który nie uprawnia do przyznania przedmiotowego świadczenia. J. J. nie spełnia żadnego z wymagań z art. 16 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych stanowiącego podstawę przyznania niniejszego świadczenia.

Po rozpoznaniu odwołania I. J., Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. decyzją z dnia [...] 2010 r. utrzymało w mocy decyzję organu I instancji.

I. J. zaskarżyła powyższe rozstrzygnięcie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu. Do skargi skarżąca załączyła orzeczenie Powiatowego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności z dnia 23 czerwca 2010 r., w którym ustalono u J. J. znaczny stopień niepełnosprawności.

Wyrokiem z dnia 23 listopada 2011 r. o sygn. akt II SA/Po 680/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy B..

Sąd zwrócił uwagę, iż orzeczenie o stopniu niepełnosprawności z dnia 7 lipca 2008 roku, w którym ustalono u J. J. jedynie lekki stopień niepełnosprawności zostało wydane na czas określony, to jest do dnia 31 lipca 2010 r. Dokument ten stanowił podstawę wydania w dniu [...] 2010 r. decyzji przez Wójta Gminy B.. Jednakże w dniu 23 czerwca 2010 r. zostało wydane przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w K. nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, w świetle którego u córki skarżącej stwierdzono znaczny stopień niepełnosprawności, przy czym za datę początkową ustalonego stopnia niepełnosprawności przyjęto dzień 12 marca 2010 roku. Sąd podkreślił, że orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wywołuje skutek ex tunc, to znaczy nie od momentu jego wydania, lecz od chwili w nim wskazanej jako punkt początkowy zaistnienia stanu niepełnosprawności. Tym samym w sprawie zaistniała podstawa do wznowienia postępowania w trybie art. 145 § 1 pkt 5 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego. Orzeczenie z dnia 23 czerwca 2010 r. stanowi źródło nowych, istotnych informacji w sprawie. Orzeczenie to zapadło przed wydaniem decyzji przez Kolegium, nie było ono jednak znane organowi II instancji w chwili rozstrzygania sprawy. Sąd stwierdził, iż z uwagi na skutek ex tunc orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, wskazanie daty 12 marca 2010 r. ma moc wsteczną. Należy zatem uznać, że niepełnosprawność w stopniu znacznym istniała u J. J. już w tej dacie, a w efekcie również w dacie złożenia wniosku o zasiłek, jak i w dacie wydawania decyzji przez Wójta Gminy B..

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00