Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 6 grudnia 2011 r., sygn. II SA/Ol 816/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Zbigniew Ślusarczyk Sędziowie Sędzia WSA Adam Matuszak (spr.) Sędzia WSA Alicja Jaszczak - Sikora Protokolant st. sekretarz sądowy Jakub Borowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 listopada 2011r. sprawy ze skargi Gminy Olsztyn - Rady Miasta Olsztyna na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Warmińsko - Mazurskiego z dnia 5 sierpnia 2011r., nr PN.4131.324.2011 w przedmiocie utworzenia Centrum Rozwoju Edukacji i zamiaru likwidacji Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej oddala skargę

Uzasadnienie

Rozstrzygnięciem nadzorczym z dnia "[...]", "[...]", Wojewoda, na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz. U. 2001, Nr 142, poz. 1591 ze zm.), stwierdził nieważność uchwały Nr "[...]" Rady Miasta "[...]" z dnia "[...]" w sprawie utworzenia Centrum Rozwoju Edukacji w "[...]" i nadania mu statutu oraz zamiaru likwidacji Poradni Psychologiczno - Pedagogicznych Nr "[...]" i Nr "[...]" w "[...]" z powodu istotnego naruszenia prawa.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Wojewoda podniósł, iż wskazaną powyżej uchwałą Rada Miasta, powołując się między innymi na art. 62 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r., Nr 256, poz. 2572 ze zm.), postanowiła o utworzeniu z dniem "[...]" 2011 r. zespołu placówek o nazwie Centrum Rozwoju Edukacji z siedzibą w "[...]" przy ul. "[...]", w skład którego wchodzą Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Nr "[...]" w "[...]" oraz Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w "[...]".

W ocenie organu nadzoru, postanowienia wskazanej uchwały w sposób istotny naruszają prawo. W myśl art. 2 pkt 9 ustawy o systemie oświaty - system oświaty obejmuje między innymi zakłady kształcenia i placówki doskonalenia nauczycieli. Z kolei art. 3 pkt 9 wskazuje, iż pod pojęciem "placówki" rozumie się placówki wymienione w art. 2 pkt 9. Przepis art. 77a ust. 1 stanowi, iż w celu doskonalenia zawodowego nauczycieli mogą być tworzone placówki doskonalenia nauczycieli, zwane dalej "placówkami doskonalenia". Warunki i tryb tworzenia, przekształcania i likwidowania oraz organizację i sposób działania placówek doskonalenia nauczycieli, w tym zakres ich działalności obowiązkowej, określone zostały w wydanym na podstawie delegacji zawartej w art. 78 ust. 1 ustawy o systemie oświaty, rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 listopada 2009 r. w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli (Dz. U. Nr 200, poz. 1537 ze zm.). W § 4 tego rozporządzenia określone zostały zasady przekształcenia doskonalenia nauczycieli, które wskazują, iż może ono polegać na: zmianie organizacji placówki doskonalenia lub zakresu wykonywanych przez nią zadań, włączeniu placówki doskonalenia do innej placówki doskonalenia, połączeniu kilku placówek doskonalenia w jedną placówkę doskonalenia. Zatem przepisy rozporządzenia nie przewidują możliwości połączenia z innymi szkołami bądź placówkami nie będącymi placówkami doskonalenia nauczycieli, o których mowa w art. 77a ust. 1 ustawy o systemie oświaty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00