Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 1 grudnia 2011 r., sygn. I SA/Ol 603/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Błesiński Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Pierechod Sędzia WSA Zofia Skrzynecka ( spr. ) Protokolant Sekretarz sądowy Katarzyna Niewiadomska po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 1 grudnia 2011r. sprawy ze skargi J. B. K. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie zarzutów w postępowaniu egzekucyjnym I. stwierdza nieważność zaskarżonego postanowienia oraz poprzedzającego je postanowienia Dyrektora Izby Celnej z dnia "[...]"; II. określa, że zaskarżone postanowienie nie może być wykonane; III. zasądza od dyrektora Izby Skarbowej na rzecz skarżącej kwotę 117 zł (sto siedemnaście ) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z dnia "[...]" Dyrektor Izby Skarbowej, po rozpatrzeniu zażalenia J.K., utrzymał w mocy postanowienie Dyrektora Izby Celnej z dnia "[...]" w przedmiocie zarzutów w postępowaniu egzekucyjnym.

Jak wynikało ze stanu faktycznego przedstawionego w uzasadnieniu skarżonego rozstrzygnięcia, Dyrektor Izby Celnej prowadzi postępowanie egzekucyjne wobec majątku J.K. na podstawie 12 tytułów wykonawczych z dnia 12 stycznia 2011 r., obejmujących należności z tytułu opłaty paliwowej, określone decyzją Naczelnika Urzędu Celnego z dnia "[...]". Wszczęcie egzekucji administracyjnej nastąpiło w dniu 4 lutego 2011 r. w wyniku doręczenia zobowiązanej odpisów tytułów wykonawczych wraz z zawiadomieniami z dnia 19 stycznia 2011 r. o zajęciu prawa majątkowego stanowiącego wierzytelność pieniężną u dłużnika zajętej wierzytelności - Naczelnika Urzędu Skarbowego.

Pismem z dnia 10 lutego 2011 r. strona wniosła zarzuty w sprawie prowadzenia egzekucji administracyjnej, wskazując na błąd, co do osoby zobowiązanej oraz nieistnienie obowiązku. W uzasadnieniu zaznaczyła, iż postępowanie egzekucyjne prowadzone jest na podstawie sprzecznej z prawem decyzji Naczelnika Urzędu Celnego, błędnie określającej zobowiązanie w stosunku do jej osoby, pomimo że nie ciążył na niej obowiązek uiszczenia opłaty paliwowej. W ocenie strony, postępowanie egzekucyjne jest sprzeczne z prawem, podważa zasady praworządnego państwa i działa na szkodę interesu społecznego. Prowadzona egzekucja wyrządzi niepowetowaną szkodę wobec jej majątku i doprowadzi do upadłości prowadzonego przedsiębiorstwa, co pozbawi ją i 23 pracowników przedsiębiorstwa jedynego źródła utrzymania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00