Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 8 grudnia 2011 r., sygn. I SA/Łd 525/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Wiktor Jarzębowski (spr.) Sędzia NSA Paweł Janicki Sędzia WSA Paweł Kowalski Protokolant Tomasz Naraziński po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 grudnia 2011 r. sprawy ze skargi G. M. i M. G. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w W. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych 1) uchyla zaskarżoną decyzję; 2) zasądza od Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w W. na rzecz strony skarżącej kwotę 240 zł (dwieście czterdzieści) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego

Uzasadnienie

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych decyzją z dnia [...] r., wydaną po ponownym rozpoznaniu sprawy w związku z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 13 sierpnia 2010 r. (sygn. akt I SA/Łd 599/10), utrzymał w mocy swoją decyzję z dnia 3 lutego 2009 r. o odmowie umorzenia G. G. i M. G. należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Podstawę decyzji stanowiły następujące wnioski i ustalenia organu prowadzącego postępowanie.

Wnioskiem z dnia 30 września 2008 r. A. G, działając jako przedstawiciel małoletnich dzieci: G. G. i M. G., wystąpiła do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o umorzenie należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W uzasadnieniu wniosku wskazała, że spadkodawca zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej przy jednoczesnym braku majątku, z którego można egzekwować należności. Dzieci jako małoletni spadkobiercy nie posiadają majątku. Nieruchomość nie może zostać zlicytowana. Mogą być sprzedane jedynie udziały, gdyż ½ nieruchomości należy do K. M. niezobowiązanej do spłaty. Dzieci obecnie są wieku 9 lat (M.) i 6 lat (G.), pozostają w trudnej sytuacji materialnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00