Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 7 grudnia 2011 r., sygn. I SA/Łd 1096/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodnicząca: Sędzia WSA Joanna Tarno (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Joanna Grzegorczyk - Drozda Sędzia WSA Paweł Kowalski Protokolant: Szymon Chrostek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 grudnia 2011 r. sprawy ze skargi A. P. K. Spółki jawnej z siedzibą w R. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za maj 2008 r. lipiec - wrzesień oraz listopad i grudzień 2008 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

I SA/Łd 1096/11

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r. nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej w Ł. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego Ł. -W. z dnia [...] r. nr [...], określającą firmie A. Spółka jawna (dalej: "Spółka") zobowiązanie w podatku od towarów i usług za wymienione miesiące 2008 r.

W uzasadnieniu Dyrektor Izby Skarbowej wyjaśnił, że w wyniku kontroli podatkowej dokonanej wskutek wniosku podatnika o stwierdzenie nadpłaty, organ pierwszej instancji stwierdził, że Spółka nie miała prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie oleju napędowego do samochodów osobowych oraz odliczenia w pełnej wysokości podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie samochodów osobowych.

Organ wskazał art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), powoływanej dalej jako "ustawa o VAT", zgodnie z którym obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3.

Na podstawie art. 86 ust. 3 ustawy o VAT w przypadku nabycia samochodów osobowych, odliczenie przysługuje jedynie w części.

W odwołaniu od decyzji pierwszej instancji pełnomocnik Spółki stwierdził, że sposób wprowadzenia z dniem 1 maja 2004 r. ograniczeń w odliczeniu podatku naliczonego związanego z wydatkami na zakup paliwa i samochodów wykorzystywanych w działalności opodatkowanej, przy użyciu odmiennych kryteriów niż obowiązujące przed 1 maja 2004 r. spowodował, że od tej daty nie mają zastosowania wszelkie określone w prawie krajowym ograniczenia w odliczaniu podatku naliczonego, dotyczące nabycia paliwa oraz zakupu samochodów osobowych lub innych pojazdów samochodowych wykorzystywanych w działalności opodatkowanej. Zdaniem strony, w świetle orzecznictwa ETS, a przede wszystkim wyroku z dnia 22 grudnia 2008 r. w sprawie C-414/07 Magoora Sp. z o.o. przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Krakowie, art. 17 ust. 6 akapit drugi VI Dyrektywy stoi na przeszkodzie temu, by państwo członkowskie, przy dokonywaniu transpozycji tej dyrektywy do prawa wewnętrznego, uchyliło całość przepisów krajowych dotyczących ograniczeń prawa do odliczenia podatku naliczonego, zastępując je, w dniu wejścia w życie tej dyrektywy, przepisami ustanawiającymi nowe kryteria, powodujące rozszerzenie zakresu zastosowania wskazanych ograniczeń.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00