Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 15 grudnia 2011 r., sygn. III SA/Lu 503/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Zalewski (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Jerzy Drwal, Sędzia WSA Ewa Ibrom, Protokolant Starszy referent Joanna Szopa, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 15 grudnia 2011 r. sprawy ze skargi K. K. na decyzję Wojewody L. z dnia [...] lipca 2011 r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania z pobytu stałego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r., nr [...], Wojewoda [...] działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 Kodeksu postępowania administracyjnego (t. jedn. - Dz. U. z 2000 r., Nr 98, poz. 1071 ze zm.) w związku z art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (t. jedn. - Dz. U. z 2006 r., Nr 139, poz. 993 ze zm.), po rozpatrzeniu odwołania K. K. od decyzji Prezydenta Miasta [...] z dnia [...] r., nr [...], orzekającej o wymeldowaniu K. K. z pobytu stałego z lokalu nr [...] przy ul. Z. w L., zaskarżoną decyzję utrzymał w mocy.

W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wskazał, że zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych, wymeldowanie osoby z pobytu stałego decyzją administracyjną może nastąpić wtedy, gdy osoba, która ma być wymeldowana opuściła miejsce pobytu stałego i nie dopełniła obowiązku wymeldowania się. Przeprowadzone przez organ I instancji postępowanie wyjaśniające wykazało, że K. K. co najmniej od stycznia 2011 r. nie zamieszkuje pod adresem zameldowania w rozumieniu art. 6 ust. 1 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Od tego czasu, co potwierdzają zgodnie obie strony postępowania, nie ma ona dostępu do w/w lokalu, ponieważ zostały wymienione zamki w drzwiach wejściowych. Fakt jej niezamieszkiwania również w okresie wcześniejszym w przedmiotowym lokalu potwierdzają zeznania świadka R. C. ([...] będącego w innym postępowaniu pełnomocnikiem Z. K. tj. strony występującej o wymeldowanie K. K.), który potwierdził, iż przygotowując w lipcu 2010 r. pozew o uchylenie obowiązku alimentacyjnego miał problem z ustaleniem jej miejsca zamieszkania. Dołączone do akt sprawy przez wymienionego świadka zdjęcia przedmiotowego lokalu, wykonane przy okazji udzielania pomocy w jego zbyciu, świadczą, że zarówno K. K., jak i jej siostra nie zamieszkują w tym lokalu. Świadek ten zeznał również, że K. K. oraz jej siostra żądają od wnioskodawcy wymeldowania świadczenia pieniężnego w zamian za wymeldowanie. Okoliczność tą potwierdza także matka K. K., która zeznała, że powodem awantur były m.in. rozbieżności odnośnie spłaty przedmiotowego mieszkania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00