Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 15 grudnia 2011 r., sygn. III SA/Lu 586/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Marcinowski (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Jerzy Drwal, Sędzia NSA Marek Zalewski, Protokolant Starszy referent Joanna Szopa, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 15 grudnia 2011 r. sprawy ze skargi ["..."] Sp. z o.o. z siedzibą w G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B.P. z dnia [...] sierpnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie określenia kodu CN towaru importowanego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...], znak: [...] Dyrektor Izby Celnej, po rozpoznaniu odwołania A sp. z o.o., utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z dnia [...], znak: [...], określającą niezaksięgowaną kwotę należności celnej.

Decyzja została wydana w następującym stanie sprawy:

W dniu 10 czerwca 2008 r. w Oddziale Celnym zgłoszono do procedury dopuszczenia do obrotu wg dokumentu SAD nr [...], importowany z Rosji przez spółkę A siarczan sodu. Towar został zaklasyfikowany do kodu taryfy celnej 2530 90 98 00 z zastosowaniem stawki celnej erga omnes w wysokości 0%. Zgłoszenie celne zostało przyjęte jako odpowiadające wymogom formalnym.

W wyniku kontroli postimportowej zgłoszenia celnego organ celny I instancji powziął wątpliwości co do zadeklarowanego przez stronę kodu taryfowego.

W następstwie przeprowadzonego postępowania Naczelnik Urzędu Celnego decyzją z dnia [...] określił niezaksięgowaną kwotę należności celnej wynikającej z długu celnego od importowanego towaru. Organ zaklasyfikował towar do kodu taryfy celnej 2833 11 00 i zastosował stawkę erga omnes w wysokości 5,5%.

W odwołaniu od decyzji spółka A zakwestionowała przyjęty przez organ II instancji sposób klasyfikacji towaru oraz wniosła o włączenie do akt sprawy szeregu przedłożonych przez siebie opinii i wyjaśnień.

Dyrektor Izby Celnej nie podzielił zarzutów odwołania.

Uzasadniając swoje rozstrzygnięcie organ odwoławczy wskazał, że kwestią sporną w sprawie jest ustalenie prawidłowej klasyfikacji taryfowej importowanego siarczanu sodu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00