Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 7 grudnia 2011 r., sygn. I SA/Kr 1624/11

 

Sygn. akt I SA/Kr 1624/11 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 7 grudnia 2011 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Agnieszka Jakimowicz (spr.), Sędzia: WSA Maja Chodacka, Sędzia: WSA Piotr Głowacki, Protokolant: Aleksandra Osipowicz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 grudnia 2011 r., sprawy ze skarg "S" Sp. z o.o. w K., na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej, z dnia 2 listopada 2010 r. Nr od [...], do [...], w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych I. uchyla zaskarżone decyzje oraz poprzedzające je decyzje organu I instancji, II. określa, że wymienione w pkt I decyzje nie mogą być wykonane do chwili prawomocności wyroku, III. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz strony skarżącej koszty postępowania w kwocie 3.856 zł (trzy tysiące osiemset pięćdziesiąt sześć złotych

Uzasadnienie

W okresie od dnia 27 lutego 2007 r. do dnia 8 grudnia 2008 r. "S" Sp. z o.o. w K. zawarła 15 umów pożyczek, na podstawie których pożyczyła określone w tych umowach sumy pieniędzy od swoich wspólników - "P" S.A., "M" S.A. i "M" S.A. Spółka złożyła deklaracje PCC-3 w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zmiany umowy spółki polegającej na udzieleniu pożyczki spółce przez jej wspólnika, określając tam należny podatek wg stawki 0,5%, który to podatek następnie został uiszczony.

Dnia 21 lipca 2009 r. spółka złożyła korektę powyższych deklaracji PCC-3, w których nie wykazała kwot należnego podatku z tyt. ww. czynności cywilnoprawnych. Do korekt dołączono wniosek o stwierdzenie nadpłaty i zwrot powstałej nadpłaty na rachunek bankowy spółki. Spółka wyjaśniła, że podatek został przez nią uiszczony w oparciu o przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w brzmieniu obowiązującym w okresie od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r., które to przepisy, jako niezgodne z obowiązującą wówczas Dyrektywą Rady Wspólnot Europejskich z dnia 17 lipca 1969 r. 69/3357 EWG dotyczącą podatków pośrednich od gromadzenia kapitału, nie mogły znaleźć zastosowania, a w konsekwencji nie mogły być podstawą zapłaty podatku z tego tytułu.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00