Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 15 grudnia 2011 r., sygn. II SA/Gd 792/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Wanda Antończyk Sędziowie: Sędzia WSA Janina Guść Sędzia WSA Mariola Jaroszewska (spr.) Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Małgorzata Kuba po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 grudnia 2011 r. sprawy ze skargi Spółdzielni A. w S. na decyzję Wojewody z dnia 1 sierpnia 2011 r., nr [...] w przedmiocie sprzeciwu w sprawie robót budowlanych oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu 25 lutego 2011 r. Spółdzielnia "A" w S. powiadomiła Prezydenta Miasta o zamiarze rozpoczęcia robót budowlanych polegających na budowie punktu (stoiska) małej gastronomii sezonowej nie połączonego trwale z gruntem przed ścianą obłożoną ceramiką obiektu "[...]" w S. przy ul. [...] (dz. nr [...]). Do wniosku dołączono szkice, mapkę sytuacyjną inwestycji oraz oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Decyzją z dnia 16 marca 2011 r. Nr [...] Prezydent Miasta, działając w oparciu o art. 30 ust. 6 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r., Nr 243, poz. 1623), zgłosił sprzeciw w sprawie zamiaru budowy punktu (stoiska) małej gastronomii sezonowej przy ścianie budynku "[...]" w S. przy ul. [...].

W uzasadnieniu organ wyjaśnił, że teren, na którym projektuje się realizację obiektu położony jest na obszarze objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla ulicy [...] oraz placu [...] w mieście S. (uchwała Rady Miasta Nr [...] z dnia 09 lutego 2007 r. ogłoszona w Dz. Urz. Woj. P. Nr [...] poz. [...] z dnia 02 kwietnia 2007 r.), karta terenu 09.U - teren zabudowy usługowej (fragment centrum usługowego). Zgodnie z zapisami tego planu nowa zabudowa musi być zharmonizowana pod względem zasad podziałów i proporcji, a także detali i kolorystyki oraz zastosowanych materiałów budowlanych z formami historycznej zabudowy w rejonie D. S., a także podporządkować się celowi uzyskania harmonijnej całości zespołu urbanistycznego. Organ wskazał, ze obowiązuje wysoki standard zabudowy oraz wysoka jakość architektury, osiągnięta w wyniku konkursu architektoniczno-urbanistycznego. Ponadto teren 09 położony jest w zasięgu strefy restauracji urbanistycznej zespołu urbanistyczno-krajobrazowego S. wpisanego do rejestru zabytków województwa decyzją nr [...] z dnia 12 lutego 1979 r., gdzie obowiązuje wymóg sporządzania i uzgadniania z właściwym konserwatorem zabytków studiów krajobrazowo-architektonicznych, których zadaniem jest uzasadnienie koncepcji architektonicznej w kontekście krajobrazu otoczenia. Plan dopuszcza istniejący sposób użytkowania terenu do czasu zagospodarowania docelowego. Dopuszcza się także możliwość budowy niewielkich obiektów infrastruktury technicznej. Według organu I instancji zapisy planu nie dopuszczają na tym terenie realizacji tymczasowych obiektów o niskich walorach architektonicznych, jakim jest proponowany punkt gastronomiczny (kiosk dostawiony do ściany istniejącego budynku o konstrukcji drewniano-laminowanej), lecz jedynie realizację nowego obiektu o wysokim standardzie architektonicznym, wyłonionego w wyniku konkursu architektoniczno-urbanistycznego. Ponadto projektowany obiekt naruszy wygląd architektoniczny istniejącego budynku "[...]", który już dzisiaj na skutek licznych zmian i obwieszenia reklamami nie spełnia wymogów wysokich standardów architektonicznych, a kolejna budowa pogorszy ten wygląd.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00