Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 9 listopada 2011 r., sygn. I SA/Wr 1197/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Borońska (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia NSA Halina Betta, Sędzia NSA Lidia Błystak, Protokolant Magdalena Dworszczak, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 26 października 2011 r. przy udziale sprawy ze skargi "A" sp. z o.o. w Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za lata 2005-2009 I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. stwierdza, że decyzja uchylona w pkt I nie podlega wykonaniu; III. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. na rzecz strony skarżącej kwotę 740 (siedemset czterdzieści) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi jest, wydana na podstawie art. 233 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacji podatkowej (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.: dalej O.p.), decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...]r. (nr [...]) uchylająca w całości decyzję Burmistrza Z. S. z dnia [...]r. (nr [...]) w sprawie określenia zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za lata 2005-2009 oraz przekazująca sprawę wymiaru tego podatku do ponownego rozpoznania.

Wydanie decyzji kasacyjnej nastąpiło na tle następującego stanu faktycznego sprawy:

Postanowieniem z dnia [...]r. (nr [...]) Burmistrz Z. S. wszczął postępowanie w sprawie określenia P.U.T. "B" z/s w Z. S. zobowiązań podatkowych w podatku od nieruchomości za lata 2005-2009 wskazując, że w/w spółka w składanych za te lata deklaracjach na podatek od nieruchomości nie w pełni określiła przedmiot opodatkowania, zaliczając do niego, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, budynki oraz grunty, a pomijając budowlę w postaci wyrobiska byłej kopalni złota w z. S. Uzasadniając konieczność ujęcia przez podatnika w deklaracji na podatek, a w konsekwencji, objęcia obowiązkiem podatkowym, także wyrobiska górniczego organ podatkowy I instancji wskazał, że wyrobisko to znajduje się w posiadaniu samoistnym spółki, służy prowadzonej przez nią działalności gospodarczej oraz stanowi budowle w rozumieniu art. 1a) ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (j.t. Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 ze zm.: dalej u.p.o.l.) wraz ze znajdującymi się w jego obrębie - podziemnym muzeum, trasą turystyczną oraz sztolniami, liniami energetycznymi, wentylacyjnymi, szybami oraz innymi urządzeniami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00