Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 17 listopada 2011 r., sygn. III SA/Wr 251/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jerzy Strzebinczyk Sędziowie Sędzia WSA Maciej Guziński Sędzia NSA Anna Moskała (sprawozdawca) Protokolant Jolanta Ryndak po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 17 listopada 2011 r. sprawy ze skargi "A" Sp. z o.o. w likwidacji w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za umieszczenie reklamy oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją pierwszoinstancyjną z dnia [...] r., Nr [...], nałożono na Spółkę karę pieniężną, w łącznej wysokości [...] zł, za zajęcie pasa drogowego ul. [...] we W. (droga powiatowa), poprzez umieszczenie reklamy na siatce ochronnej rusztowania podwieszonego na elewacji budynku w pasie drogowym ul. [...] we W. bez zezwolenia zarządcy drogi, wyliczoną jako dziesięciokrotność opłaty za stwierdzony okres zajęcia pasa drogowego w wymienionych w decyzji dniach od [...] r. do [...] r. z wyjątkami (łącznie [...] dni). Powierzchnia reklamy wynosiła [...] m2, a stawka opłaty wynosiła 1 zł za m², która z uwagi na brak zezwolenia została przemnożona razy 10.

Od decyzji tej strona skarżąca wywiodła odwołanie zarzucając błędną wykładnię art. 40 ust. 12, w związku z art. 4 ust. 1 ustawy o drogach publicznych, poprzez bezpodstawne przyjęcie, że pas drogowy został zajęty, gdy w istocie brak jest jednoznacznego ustalenia granic pasa drogowego oraz, że został on zajęty w dniach od [...] r. do [...] r. Wskazała, że w jej ocenie, udowodniono zajęcie pasa jedynie w 3 dniach. Nie uwzględniono także możliwości wystąpienia błędów geodezyjnych w pomiarach granic nieruchomości do 10 cm. Podkreśliła, że błędne jest utożsamienie pojęcia pasa drogowego z pojęciem własności w rozumieniu kodeksu cywilnego. Nie wykazano należycie przebiegu granic pasa drogowego, co - w ocenie strony skarżącej - uniemożliwia wykazanie jego zajęcia, a nabyta dla celów postępowania mapa nie daje podstaw do ustalenia tych granic. Kolejno zanegowano dowody zajęcia pasa drogowego jakimi są dokumentacja fotograficzna i notatki służbowe. Wskazano na sprzeczność w decyzji ustalenia powierzchni reklamy oraz zarzucono błędną wykładnię przepisu pkt 6 załącznika 4 uchwały Nr XXIV/869/08 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 11 września 2008 r., w sprawie ustalenia dla dróg publicznych stawek opłaty za zajęcie pasa drogowego, poprzez bezpodstawne przyjęcie, iż reklama zajmowała pas drogowy przez [...] dni oraz bezpodstawne i błędne naliczenie opłaty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00