Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 listopada 2011 r., sygn. IV SA/Wa 1147/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Małaszewska-Litwiniec (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Agnieszka Łąpieś-Rosińska, Sędzia WSA Tomasz Wykowski, Protokolant sekr. sąd. Agnieszka Olszewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 listopada 2011 r. sprawy ze skarg O. Sp.z o.o. z siedzibą w G. oraz Agencji Nieruchomości Rolnych Oddział Terenowy w [...] na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] maja 2011 r. nr [...] w przedmiocie reformy rolnej - oddala skargi -

Uzasadnienie

Zaskarżoną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie decyzją z dnia [...] maja 2011 r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi utrzymał w mocy decyzję Wojewody [...] z dnia [...] maja 2005 r. stwierdzającą, że nieruchomość D. Dobra Rycerskie, b. własność S. P., zapisana dawniej w księdze wieczystej prowadzonej przez Sąd Rejonowy w G., stanowiąca:

- obecne działki ewidencyjne nr [...], [...], [...] oraz część działki ewidencyjnej nr [...] (obręb D.) -obejmujące zespół pałacowo-parkowy,

- część obecnej działki ewidencyjnej nr [...] (obręb D.) obejmującą budynek tzw. rządcówki

nie podpadała pod działanie art. 2 ust. 1 lit. e dekretu PKWN z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej.

W uzasadnieniu decyzji Minister podał, że ocena, czy dana nieruchomość lub jej część podlegała przepisom reformy rolnej, wymaga ustalenia, czy mogła być wykorzystana na cele reformy, wskazane wart, 1 dekretu. W art. 1 ust. 2 pkt a-c cytowanego dekretu wskazano cele o charakterze rolniczym (tworzenie i upełnorolnianie gospodarstw), na które ani zespół pałacowo-parkowy, ani budynek tzw. rządcówki nie mógł zostać przeznaczony. Natomiast w punkcie d i e wspomnianego przepisu ustawodawca wskazał, że do celów reformy rolnej należą również: zarezerwowanie odpowiednich terenów dla szkół oraz ośrodków dla podniesienia kultury rolnej, wytwórczości nasiennej, hodowlanej oraz przemysłu rolnego, a także zarezerwowanie odpowiednich terenów pod rozbudowę miast, kolonii mieszkaniowych i ogródków działkowych oraz terenów na potrzeby wojskowe, komunikacji publicznej lub melioracji. W rozpatrywanej sprawie zarówno zespół pałacowy, jak i budynek tzw. rządcówki należy, zdaniem Ministra, traktować jak obiekt. Brak więc było podstaw do przejęcia ich na wspomniane cele.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00