Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 listopada 2011 r., sygn. III SA/Wa 389/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sylwester Golec, Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Golat (sprawozdawca ), Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz, Protokolant specjalista Alicja Bogusz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 listopada 2011 r. sprawy ze skargi G. G. na postanowienie Ministra Finansów z dnia [...] listopada 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżone postanowienie, 2) stwierdza, że uchylone postanowienie nie może być wykonane w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz G. G. kwotę 100 zł (słownie: sto złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
1. Przedmiotem skargi jest wydane przez działającego w imieniu Ministra Finansów Dyrektora Izby Skarbowej w W. postanowienie z dnia [...] listopada 2010 r. nr [...] utrzymujące w mocy postanowienie tego organu z dnia [...] października 2010 r. nr [...] o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.
W podstawie prawnej postanowienia z dnia [...] października 2010 r. powołano m.in. art. 165 a § 1, w związku z art. 14 h i art. 14 b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), powoływanej dalej w skrócie jako O.p.
2. Z akt sprawy wynika następujący stan faktyczny.
2.1. Wnioskiem z dnia 29 września 2010 r. G. G. (dalej powoływany jako "Skarżący") zwrócił się do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w P. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zakupów dokonanych przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynikało, że Skarżący jako osoba fizyczna nabywa lub będzie nabywał w przyszłości szereg produktów typu: żywność, prasa, książki, paliwo, ubrania, sprzęt elektroniczny, itp. w celu ich konsumpcji lub prywatnego używania na własne potrzeby. Zastrzegł, że nabywane towary nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.