Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 listopada 2011 r., sygn. III SA/Wa 2049/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sylwester Golec (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Golat, Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz, Protokolant specjalista Alicja Bogusz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 listopada 2011 r. sprawy ze skargi C. Sp. z o.o. w likwidacji z siedzibą w W. na interpretacje indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] października 2008 r. nr[...] w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz C. Sp. z o.o. w likwidacji z siedzibą w W. kwotę 457 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego
Uzasadnienie
III SA/Wa 2049/11
Uzasadnienie
Zaskarżoną do Sądu pisemną indywidualną interpretacją przepisów prawa podatkowego z [...] października 2008 r., Minister Finansów uznał za nieprawidłowe stanowisko wyrażone przez Skarżącą C. we wniosku o wydanie interpretacji w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych.
Sąd na podstawie akt sprawy, jako podstawę wyroku przyjął następujący stan faktyczny.
Skarżąca spółka we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej wskazała, że otrzymała pożyczkę od spółki będącej jej udziałowcem, mającej siedzibę w Wielkiej Brytanii. Udzielanie pożyczek mieści się w zakresie działalności gospodarczej spółki będącej pożyczkodawcą. Skarżąca spółka jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Skarżąca Spółka zadała pytanie : czy pożyczka otrzymana przez Spółkę od spółki udziałowca mającego siedzibę za granicą, podlega zwolnieniu od podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 9 pkt 10 lit a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U z 2005 Nr 41, poz. 399 ze zm.), zwanej dalej "u.p.c.c.".
Przedstawiając własne stanowisko w sprawie Spółka wskazała, że zgodnie z treścią art. 9 pkt 10 lit a) u.p.c.c. zwolnione od podatku są pożyczki udzielane przez przedsiębiorców niemających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, prowadzących działalność w zakresie kredytowania oraz udzielania pożyczek. Zdaniem Spółki skoro w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku w charakterze pożyczkodawcy występuje spółka mająca siedzibę w Wielkiej Brytanii zajmująca się udzielaniem pożyczek, to do wskazanej we wniosku pożyczki będzie miał zastosowanie przytoczony przepis.