Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 24 listopada 2011 r., sygn. VII SA/Wa 1699/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Daria Gawlak-Nowakowska, , Sędzia WSA Mirosława Kowalska, Sędzia WSA Bożena Więch-Baranowska (spr.), Protokolant st. sekr. sąd. Magdalena Banaszek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 listopada 2011 r. sprawy ze skargi F. w W. na decyzję (...) Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej z dnia (...) maja 2011 r. nr (...) w przedmiocie nakazu wykonania obowiązków skargę oddala

Uzasadnienie

VIISA/Wa 1699/11

UZASADNIENIE

(...) Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej decyzją wydaną (...) maja 2011 r. utrzymał w mocy decyzję Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w W. wydaną (...) marca 2011 r.

W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy podał, że w dniu (...) marca 2011 r. przedstawiciel Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej (...) przeprowadził czynności kontrolno-rozpoznawcze w części budynku P., zajmowanej przez Muzeum w W. Podczas kontroli stwierdzono nieprawidłowości w zakresie zabezpieczenia przeciwpożarowego w/w budynku. Mając powyższe na uwadze Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej decyzją z dnia (...) marca 2011 r. zobowiązał właściciela części budynku do usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości, tj. usunięcia materiałów palnych z dróg komunikacji ogólnej w piwnicy, usunięcia materiałów palnych oraz stałej zabudowy ograniczającej dostęp do wyjść ewakuacyjnych, usunięcia wszystkich materiałów palnych z dróg ewakuacyjnych. Pismem z dnia (...) kwietnia 2011 r. zobowiązany odwołał się od obowiązków określonych w przedmiotowej decyzji wnosząc o zmianę terminu realizacji decyzji i uchylenia punktu 3 d decyzji dotyczącego usunięcia wszystkich materiałów palnych z dróg ewakuacyjnych, tj. boksów biurowych zlokalizowanych w obrębie korytarza na parterze, w których są materiały palne w postaci stołów drewnianych, krzeseł, wyrobów papierowych. Organ biorąc pod uwagę argumenty odwołania podkreślił, że obowiązek określony w kontrolowanej decyzji jest obowiązkiem wynikającym z § 4 ust 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719), niezwiązanym z faktem prowadzenia w budynku jakichkolwiek prac remontowych, jego przebudową, zmianą sposobu użytkowania bądź adaptacją. Składowanie materiałów palnych na drogach komunikacji ogólnej służących ewakuacji ma zasadniczy wpływ na możliwość powstania pożaru oraz szybkość jego rozprzestrzeniania, co może utrudnić lub uniemożliwić ewakuację. Zakaz gromadzenia w obrębie dróg ewakuacyjnych materiałów palnych, np. w materiałów drewnianych, drewnopochodnych, mebli itp., został wprowadzony przez przepisy przeciwpożarowe wiele lat temu i stanowi jeden z podstawowych elementów przygotowania budynku do prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych, w tym umożliwiającą sprawną ewakuację.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00