Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 16 listopada 2011 r., sygn. III SA/Wa 1267/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marek Kraus, Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Długosz-Szyjko, Sędzia WSA Jolanta Sokołowska (sprawozdawca), Protokolant referent stażysta Agata Próchniewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 listopada 2011 r. sprawy ze skargi R. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] marca 2010 r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za grudzień 2003 r. i za poszczególne miesiące 2004 r. 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) stwierdza, że uchylona decyzja nie może być wykonana w całości.

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w P. decyzją z dnia [...] września 2009 r. określił R. M. (dalej jako: "Skarżący") zobowiązanie w podatku od towarów i usług za grudzień 2003 r. oraz za okres od stycznia do grudnia 2004 r.

Z akt sprawy wynika, że w trakcie przeprowadzonej kontroli ustalono, że 7 sierpnia 2001 r. aktem notarialnym Repertorium A nr [...] Skarżący zawarł umowę dzierżawy części nieruchomości stanowiącej działkę nr [...] z obrębu 03-05 położonej w K. przy ul. J. S. [...] o obszarze 4.215 m2. Skarżący osiągał od września 2001 r. przychody z tytułu dzierżawy tej nieruchomości w wysokości 4.004,25 zł miesięcznie, płatne z góry. W 2003 r. przekroczył limit obrotów uprawniający do zwolnienia podmiotowego. W związku z tym Naczelnik Urzędu Skarbowego w P. wydał w dniu [...] września 2009 r. decyzję, w której określił Skarżącemu zobowiązanie w podatku od towarów i usług za grudzień 2003 r. oraz za okres od stycznia do grudnia 2004 r. uznając, iż dzierżawa gruntu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 22%.

W odwołaniu od decyzji organu pierwszej instancji Skarżący podniósł, że aktem notarialnym z dnia 7 sierpnia 2001 r. jako właściciel gospodarstwa rolnego wydzierżawił część gospodarstwa Spółce P. S.A. z siedzibą w G.. W § 2, 7, 10 aktu notarialnego zapisane zostało prawo do pobierania pożytków z dzierżawionej nieruchomości. Wskazał także, że P. S.A. wpisana jest do Krajowego Rejestru Sądowego, w którym w dziale 3 jako przedmiot działalności Spółki zostało wpisane: uprawa ziemniaków, korzeni i bulw o dużej zawartości skrobi i inuliny; uprawa roślin przemysłowych i inne uprawy rolne gdzie indziej nie sklasyfikowane; uprawa warzyw; chów i hodowla bydła.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00