Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 23 listopada 2011 r., sygn. I SA/Po 569/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Wolna - Kubicka (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz Sędzia WSA Dominik Mączyński Protokolant: st. sekr. sąd. Ewa Szydłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 listopada 2011r. sprawy ze skargi "A" Sp. z o.o. z siedzibą w L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od sierpnia do października 2005r. oddala skargę

Uzasadnienie

I SA/Po 569/11

U z a s a d n i e n i e

Po przeprowadzeniu kontroli podatkowej, a następnie postępowania podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w P. stwierdził, że Stacje Paliw "X." sp. z o.o. w rejestrach nabyć oraz w złożonych za sierpień, wrzesień i październik 2005r. deklaracjach podatku od towarów i usług ujęła i rozliczyła kwoty podatku naliczonego wynikające z 7 faktur VAT wystawionych przez [...] "S." Sp. z o.o. z siedzibą w S., dokumentujących nabycie oleju napędowego: nr [...] z [...], nr [...] z [...], nr [...] z [....], nr [...] z [...], nr [...] z [...], nr [...] z [...] i nr [...] z [...].

Naczelnik Urzędu Skarbowego uznał, że w/w faktury zakupu VAT są nierzetelne, dokumentują transakcje które nie miały w rzeczywistości miejsca i z tej racji decyzją z dnia [...]. określił spółce "X." zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za sierpień, wrzesień i październik 2005r w kwotach innych niż deklarowane przez podatnika.

W uzasadnieniu decyzji organ podatkowy podał, że faktury VAT nr [...] i [...] stwierdzają dostawę towarów, których ilości w treści faktury i w dokumencie WZ są rozbieżne. Z pism spółki "S." dołączonych do wymienionych faktur wynika, że Stacje Paliw "X." należność wynikającą z faktury nr [...] miały wpłacić na konto firmy "Z." z siedzibą w B. natomiast z faktur nr [...], [...], [...], [...] i [...] - na konto firmy "Y." Usługi Reklamowe J.S. z siedzibą w K. tj. firm niebędących stroną tych transakcji. Na podstawie informacji przesłanej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w K. organ ustalił, że [...] "S." spółka z o.o. w deklaracjach VAT-7 złożonych za sierpień i wrzesień 2005r. nie deklarowała dostawy towarów oraz świadczenia usług oraz nabyć towarów i usług i podatku naliczonego. Spółka "S." została wykreślona z rejestru podatników VAT z dniem [...] w związku z zawieszeniem działalności na czas nieokreślony, zgłoszonym w dniu [...] na druku VAT-Z o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Organ I instancji uzyskał tez informację z Prokuratury Okręgowej w K., że osobom kierującym firmą "S." Spółka z o.o., m. in. P.M. - przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstwa podrabiania lub przerabiania dokumentu. Natomiast H.J. - prokurentowi Spółki z o.o. "X." przedstawiono zarzut przyjmowania "pustych faktur" od firmy "S." w celu wyłudzenia podatku VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00