Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 23 listopada 2011 r., sygn. IV SA/Po 779/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Donata Starosta Sędziowie WSA Ewa Kręcichwost-Durchowska /spr./ WSA Izabela Bąk-Marciniak Protokolant st. sekr. sąd. Małgorzata Błoszyk po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 16 listopada 2011r. sprawy ze skargi S. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] kwietnia 2011r., nr [...] w przedmiocie środowiskowe uwarunkowania zgody na realizację przedsięwzięcia oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] lutego 2011 r., nr [...] Wójt Gminy D. po rozpatrzeniu wniosku inwestora J. Z. ustalił uwarunkowania środowiskowe dla przedsięwzięcia polegającego na uruchomieniu i oddaniu do użytku warsztatu obsługi i napraw samochodów osobowych i dostawczych o d.m.c. do 3,5 t. na działkach o nr ewid. [...] i [...] w S., przy ul. A..

W ramach decyzji organ określił warunki wykorzystania terenu w fazie realizacji i eksploatacji ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochronny cennych wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków oraz ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich oraz wymagania dotyczące ochrony środowiska konieczne do uwzględnienia w projekcie budowlanym.

Ponadto organ wskazał, iż przedmiotowe przedsięwzięcie nie jest zaliczane do zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia awarii oraz planowane przedsięwzięcie nie oddziałuje transgranicznie stąd nie określono wymogów w zakresie przeciwdziałania skutkom awarii przemysłowych oraz wymogów w zakresie ograniczania transgranicznego oddziaływania na środowisko.

Organ nie stwierdził również konieczności utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania oraz potrzeby zapobiegania, ograniczania, monitorowania oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, wykonania kompensacji przyrodniczej, przedstawienia analizy porealizacyjnej z określeniem zakresu oraz terminu jej przedstawienia.

W uzasadnieniu organ po przedstawieniu stanu faktycznego sprawy wskazał, iż na podstawie § 3 ust. 1 pkt 70 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 257 poz. 2573 ze zm.) w związku z art. 173 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r. Nr 199, poz. 1227 ze zm. - dalej ustawa o udostępnieniu informacji o środowisku), przedmiotowa inwestycja kwalifikuje się do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00