Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 9 listopada 2011 r., sygn. III SA/Po 495/11
Dnia 9 listopada 2011 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Walentyna Długaszewska Sędziowie WSA Barbara Koś (spr.) WSA Mirella Ławniczak Protokolant: st. sekr. sąd. Janusz Maciaszek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 listopada 2011 roku przy udziale sprawy ze skargi Spółki A w S. na interpretację indywidualną Burmistrza z dnia 01 marca 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. zasądza od Burmistrza na rzecz skarżącej kwotę [...],- ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania; III. stwierdza, że zaskarżona interpretacja nie może być wykonana.
Uzasadnienie
Spółka A z siedzibą w S. wystąpiła w dniu 15 grudnia 2010 r. do Burmistrza o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem od nieruchomości elektrowni wiatrowych oraz infrastruktury im towarzyszącej. We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe oraz stanowisko skarżącej.
Spółka zawarła w dniu 16 grudnia 2008 r. umowy dzierżawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe położone w miejscowości G. gmina B. w województwie Wielkopolskim. Właścicielem wskazanych wyżej nieruchomości są osoby fizyczne. Na podstawie zawartych umów dzierżawy oddano Spółce wskazane nieruchomości do używania i pobierania pożytków w celu wzniesienia i eksploatowania na tych nieruchomościach elektrowni wiatrowych wraz z konieczną infrastrukturą. Elektrownie wiatrowe, ciągi kablowe, stacje przełącznikowe, pomiarowe oraz transformatorowe, jak i wszelkie inne urządzenia i pozostała infrastruktura, która w wyniku realizacji umowy dzierżawy znajdować się będą na przedmiotowych nieruchomościach pozostają własnością Spółki lub ewentualnie innego podmiotu trzeciego. Ponadto, umowy dzierżawy przewidują możliwość obciążenia nieruchomości będących przedmiotem dzierżawy na rzecz Spółki służebnością przesyłu zgodnie z art. 305¹ Kodeksu cywilnego. Na podstawie zawartej umowy dzierżawy, Spółka wybudowała w 2010 r. dwie elektrownie wiatrowe na przedmiotowych nieruchomościach gruntowych. Każda z elektrowni składa się z następujących elementów: fundamentu, wieży (masztu), na którym zamontowane są takie urządzenia, jak: gondola (w której znajduje się generator (turbina), skrzynia przekładniowa, łożyska, hamulec, wały obrotowe, wiatromierz), wirnik z łopatkami, komputer sterujący, transformator, rozdzielnia elektryczna, instalacje alarmowa zdalnego sterowania. Ponadto, przy każdej elektrowni wybudowana została infrastruktura towarzysząca, tj. drogi dojazdowe (drogi wewnętrzne) do obiektów użytkowanych przez Spółkę, jak również ciągi kablowe. Każda elektrownia wiatrowa połączona jest ze stacją transformatorową należącą do przedsiębiorstwa energetycznego kablami światłowodowymi służącymi do dwukierunkowej transmisji danych oraz kablami elektrycznymi służącymi do przesyłu energii elektrycznej, niezbędnej do uruchomienia elektrowni wiatrowej, jak również przesyłu energii wytworzonej przez elektrownię wiatrową. Ciągi kablowe łączące elektrownię ze stacją transformatorową należą do Spółki, a linie kablowe wychodzące ze stacji transformatorowej należą do przedsiębiorstwa energetycznego.