Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 3 listopada 2011 r., sygn. I SA/Łd 817/11

 

Dnia 3 listopada 2011 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Paweł Janicki Sędziowie sędzia NSA Wiktor Jarzębowski sędzia WSA Bożena Kasprzak (spr.) Protokolant asystent sędziego Jarosław Szkudlarek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 listopada 2011 roku sprawy ze skargi P.T. H. "A" H. i Z. A. spółki jawnej z siedzibą w S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za okres grudzień 2004 r. - grudzień 2005 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

I SA/Łd 817/11

UZASADNIENIE

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r. Dyrektor Izby Skarbowej w Ł. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w S. z dnia [...] r. określającą spółce jawnej "A" zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za okres grudzień 2004 r. - grudzień 2005r.

W uzasadnieniu powyższej decyzji przedstawiono dotychczasowy przebieg postępowania podatkowego.

Wyjaśniono, że w kontrolowanym okresie Spółka prowadziła działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług transportu drogowego towarów pojazdami uniwersalnymi oraz sprzedaży detalicznej artykułów spożywczych i przemysłowych w sklepie. W wyniku przeprowadzonej kontroli stwierdzono, że Spółka odliczyła podatek naliczony z faktur VAT wystawionych przez "B" Sp. z o.o. oraz "C" Sp. z o.o.

Decyzją z dnia [...] r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w S. określił Stronie wysokość zobowiązań podatkowych w podatku od towarów i usług za okres grudzień 2004 r. - grudzień 2005 r.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia pierwszoinstancyjnego organ podatkowy stwierdził, że Strona nie miała prawa odliczyć podatku VAT naliczonego z faktur wystawionych przez "B" Sp. z o.o. oraz "C" Sp. z o.o., gdyż dokumenty te nie odzwierciedlały rzeczywistych transakcji. Naczelnik Urzędu Skarbowego w S. nie kwestionował samego faktu posiadania przez podatnika paliwa w ilości wynikającej z zakwestionowanych faktur, a jedynie wskazał na fikcyjną okoliczność zakupienia go od podmiotów widniejących na fakturach, tj. "B" Sp. z o.o. oraz "C" Sp. z o.o., które były jedynie wystawcami faktur, a sprzedaży faktycznie dokonywał inny podmiot gospodarczy. "B" Sp. z o.o. oraz "C" Sp. z o.o. miały na celu legalizowanie paliwa określanego przez nie na wystawianych fakturach jako olej napędowy, podczas gdy w rzeczywistości były to substancje ropopochodne bądź olej napędowy pochodzący z nielegalnych źródeł. Nie była zachowana tożsamość rzeczywistego przedmiotu transakcji z przedmiotem sprzedaży uwidocznionym w fakturach VAT, zatem nie mogły być takie transakcje uznane za odpłatną dostawę towarów, czyli za czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00