Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 24 listopada 2011 r., sygn. II SA/Lu 639/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Witold Falczyński, Sędziowie Sędzia WSA Joanna Cylc-Malec,, Sędzia WSA Bogusław Wiśniewski (sprawozdawca), Protokolant Starszy asystent sędziego Agnieszka Wąsikowska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 24 listopada 2011r. sprawy ze skargi J. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [... ] r., nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji ustalającej opłatę adiacencką z tytułu wzrostu wartości nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] sierpnia 2009r. Burmistrz [...] ustalił J. i K. W. opłatę w kwocie 873,50 złotych z tytułu wzrostu wartości nieruchomości po wybudowaniu i oddaniu do użytku ulicy W. w [...], zobowiązując jednocześnie stronę do jej wpłaty w terminie 2 tygodni od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna.

W dniu [...] maja 2011r. J. W. twierdząc, że powyższa decyzja została wydana z rażącym naruszeniem prawa i zawiera wadę powodującą jej nieważność z mocy prawa, wniósł o stwierdzenie jej nieważności. Jego zdaniem wspomniana wada polega na ustaleniu opłaty po upływie 3 - letniego terminu do wydania decyzji, wynikającym z art. 145 ust.2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami ( tekst jedn. Dz. U z 2010r. Nr 102, poz. 651 ze zmianami ). Zgodnie z tym przepisem opłatę z tytułu wzrostu wartości nieruchomości z powodu wybudowania urządzenia infrastruktury ustala się w terminie 3 lat od dnia stworzenia warunków do podłączenia nieruchomości do poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej albo od dnia stworzenia warunków do korzystania z wybudowanej drogi. W ocenie strony warunki do korzystania z drogi zostały stworzone w dniu [...] sierpnia 2006r. w tym bowiem dniu został sporządzony protokół końcowy odbioru robót drogowych. Bez znaczenia dla terminu przedawnienia jest w opinii strony znacznie późniejsza data zawiadomienia o przyjęciu zgłoszenia o zakończeniu budowy i przystąpienia do użytkowania wydana przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Powołując się na orzecznictwo sądów administracyjnych wywodził, że dniem od którego należy liczyć stworzenie warunków do podłączenia nieruchomości do urządzeń infrastruktury jest dzień sporządzenia protokołu odbioru końcowego robót. W tym wypadku bieg terminu rozpoczął się w dniu [...] sierpnia 2006r., a zakończył [...] sierpnia 2009r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00