Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 16 listopada 2011 r., sygn. I SA/Lu 427/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Irena Szarewicz-Iwaniuk, Sędziowie WSA Halina Chitrosz (sprawozdawca), NSA Danuta Małysz, Protokolant Referent stażysta Paulina Zając, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 16 listopada 2011 r. sprawy ze skargi B. H. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie umorzenia zaległości podatkowych uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...]., Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy z dnia [...]., Nr [....] o odmowie umorzenia B. H. zaległości w podatku rolnym i od nieruchomości za lata 2006-2009 wraz z odsetkami i kosztami egzekucyjnymi.

Decyzja organu I instancji była wydana w wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy na skutek decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. o uchyleniu w całości decyzji Wójta Gminy z dnia [...] r. o umorzeniu B. H. zaległości podatkowych z tytułu łącznego zobowiązania pieniężnego za lata 2006 i 2007 wraz z odsetkami za zwłokę, oraz o odmowie umorzenia zaległości podatkowej za lata 2008 i 2009.

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji, organ odwoławczy wskazał, że wnioskiem z dnia [...] skarżąca zwróciła się do Wójta Gminy o umorzenie zaległości w podatku rolnym i od nieruchomości za lata 2006-2009 wraz z odsetkami i kosztami egzekucyjnymi, z argumentacją, iż jej sytuacja finansowa jest nienajlepsza, gdyż jedynym źródłem utrzymania jest renta rodzinna w wysokości 722 zł.

Organ I instancji odmawiając umorzenia zaległości, w uzasadnieniu swojej decyzji przedstawił przebieg całego postępowania. Wyjaśnił, że wnioskodawczyni wezwana do uzupełnienia wniosku o umorzenie zaległości podatkowych przedstawiła: zaświadczenie lekarskie, zaświadczenia z urzędu pracy, z których wynika, iż zarówno ona jak i jej córka E. są zarejestrowane jako osoby bezrobotne, natomiast synowie wnioskodawczyni K. i Ł. nie figurują w rejestrze osób bezrobotnych, osiągają dochody z pracy dorywczej, a także rachunki za prąd i gaz. Dodał, że od wielu lat ma ona przyznawany dodatek mieszkaniowy oraz, że prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z synami i córką.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00