Wyrok WSA w Krakowie z dnia 4 listopada 2011 r., sygn. I SA/Kr 1376/11
Sygn. akt I SA/Kr 1376/11 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 4 listopada 2011r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Maja Chodacka (spr.), Sędziowie: WSA Stanisław Grzeszek, WSA Urszula Zięba, Protokolant: Henryka Lech, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 listopada 2011r., sprawy ze skargi Banku [...] Sp. z o.o. Sp. k. w K., na indywidualną interpretację Ministra Finansów, z dnia 8 kwietnia 2011r. nr [...], w przedmiocie podatku od towarów i usług, I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, II. określa, że zaskarżona interpretacja nie może być wykonana w całości, III. zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej kwotę 457 zł (czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Zaskarżoną interpretacją indywidualną z dnia 8 kwietnia 2011r. nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdził, że nie jest prawidłowe stanowisko strony skarżącej - Banku "M" Sp. z o.o. Sp.k. w K., przedstawione we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego - zgodnie z którym usługi medyczne w postaci pobierania, preparatyki oraz przechowywania wyizolowanej krwi pępowinowej są objęte zwolnieniem z podatku od towarów i usług.
Zaskarżona interpretacja zapadła w następującym stanie faktycznym.
Skarżąca Spółka wystąpiła z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT usług w postaci pobierania, preparatyki oraz przechowywania wyizolowanej krwi pępowinowej.
Skarżąca spółka będąca Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej (dalej "NZOZ"), w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, świadczy usługi medyczne w zakresie pobierania, preparatyki oraz przechowywania wyizolowanej frakcji krwi pępowinowej zawierającej komórki macierzyste pobieranej bezpośrednio po porodzie. W ramach świadczonej usługi skarżąca wykonuje także badania wirusologiczne z krwi matki i dziecka na obecność wirusa żółtaczki typu B i C (HSB, HCV) oraz wirusa HIV i kiły. Ponadto z pobranej krwi pępowinowej wykonywane są badania mikrobiologiczne na obecność bakterii i grzybów w celu wykrycia ewentualnych chorobotwórczych drobnoustrojów wpływających na stan zdrowia noworodka (np. sepsa). Badania te wykonywane są w każdym przypadku albowiem są niezbędnym elementem zatwierdzonej procedury medycznej preparatyki krwi pępowinowej zleconej przez lekarza jako badanie przesiewowe. Wykonywane są one w celach profilaktycznych, w celu wykluczenia pewnych chorób u matki i dziecka oraz pod kątem przyszłego wykorzystania komórek macierzystych zawartych w krwi pępowinowej do procesu leczenia. Procedura nie dopuszcza bowiem możliwości przechowywania komórek macierzystych nie kwalifikujących się do użycia w procesie leczenia. Wykonanie wszystkich wyżej wskazanych badań jest niezbędne, a więc nie ma sytuacji wyłącznego pobierania i przechowywania krwi.