Wyrok WSA w Krakowie z dnia 30 listopada 2011 r., sygn. I SA/Kr 1600/11
Sygn. akt I SA/Kr 1600/11 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 30 listopada 2011r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Ewa Michna, Sędziowie: WSA Stanisław Grzeszek (spr.), WSA Urszula Zięba, Protokolant: Iwona Sadowska - Białka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 listopada 2011r., sprawy ze skarg "T" Spółka z o.o. w K., na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej, z dnia 20 października 2010r. Nr [...],[...],[...],[...],[...],[...],[...],[...],[...],[...],[...],[...],, w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od stycznia do grudnia 2006r., - s k a r g i o d d a l a -
Uzasadnienie
W dniu 7 września 2009r. T. sp. z o.o. w K. złożyła korektę deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7 za miesiące od stycznia do grudnia 2006r. Wraz ze złożonymi korektami deklaracji VAT-7 spółka złożyła wniosek o stwierdzenie nadpłaty w podatku od towarów i usług za te okresy rozliczeniowe.
Złożoną korektę oraz wniosek o stwierdzenie nadpłaty spółka uzasadniła faktem, że z uwagi na zawarty w art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zakaz odliczania podatku naliczonego, gdy związany jest on z nabywaniem paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych lub pojazdów samochodowych o których mowa w art. 86 ust. 3 i ust. 5, jak również wynikające z art. 86 ust. 3 i 5 ustawy ograniczenie w odliczeniu podatku naliczonego w przypadku zakupu samochodów osobowych (60% kwoty podatku określonej w fakturze nie więcej niż 6.000,00 zł) - nie uwzględniła w pierwotnym rozliczeniu całości podatku naliczonego jaki zapłaciła w związku z nabywaniem tych towarów. Tymczasem w ocenie spółki wyżej powołane przepisy ustawy o podatku od towarów i usług są sprzeczne z art.17 ust. 2 i ust. 6 Szóstej Dyrektywy Rady nr 77/388/EWG z dnia 17 maja 1977r. w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich dotyczących podatków obrotowych -wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku (Dz. Urz. UE Nr L 77.145.1). Zdaniem spółki z momentem akcesji do Wspólnoty Europejskiej, Polska mogła utrzymać w ustawodawstwie krajowym tylko te wyłączenia w prawie do odliczeń podatku naliczonego, które istniały w polskim ustawodawstwie podatkowym przed dniem przystąpienia do Unii Europejskiej, a więc w ostatnio obowiązującej wersji ustawy z 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, jednakże bez możliwości wprowadzenia nowych wyłączeń z prawa do odliczenia. W świetle powyższego - zdaniem spółki - wejście w życie ustawy z dnia 11 marca 2004r. spowodowało, iż ustawodawca nie skorzystał z prawa do utrzymania dotychczasowych wyłączeń, lecz do prawa krajowego wprowadził nowe wyłączenia w prawie do odliczania podatku naliczonego, nieznane dotychczasowym przepisom. W tym zakresie polskie przepisy art. 86 ust. 3 i 5 oraz art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług., są więc niezgodne z art. 1, art. 17 ust. 1, 2 i 6 Szóstej Dyrektywy Rady i jako takie nie mają zastosowania, co w konsekwencji powoduje, że przysługiwało jej prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od nabytych przez nią w tym okresie paliw silnikowych stosowanych zarówno do napędu samochodów osobowych jak i innych pojazdów samochodowych oraz o podatek naliczony od nabytych samochodów osobowych w pełnej wysokości.