Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 2 listopada 2011 r., sygn. I SA/Bd 636/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Zdzisław Pietrasik (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Urszula Wiśniewska Sędzia WSA Teresa Liwacz Protokolant Asystent sędziego Waldemar Dąbrowski po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 02 listopada 2011 r.. sprawy ze skargi P. S.A. w W. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...]nr [...] w przedmiocie odmowy uwzględnienia zarzutów w sprawie prowadzenia egzekucji oddala skargę
Uzasadnienie
I SA/Bd 636/11
UZASADNIENIE
Zaskarżonym postanowieniem z dnia [...] lipca 2011 r., Nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w B. utrzymało w mocy postanowienie Prezydenta Miasta B. z dnia [...] maja 2011 r. w sprawie nie uznania zarzutu wniesionego przez zobowiązanego - [...] w W., w zakresie braku właściwości miejscowej organu egzekucyjnego. W uzasadnieniu zaskarżonego postanowienia Samorządowe Kolegium Odwoławcze podało, że Prezydent Miasta B. wystawił w dniu [...] kwietnia 2011 r. przeciwko [...] w W. tytuł wykonawczy nr [...] dotyczący niezapłaconego podatku od nieruchomości. Pismem z dnia [...] kwietnia 2011 roku spółka wniosła zarzuty w sprawie prowadzenia postępowania egzekucyjnego, opierając je na braku właściwości miejscowej organu egzekucyjnego, jakim jest Prezydent Miasta B. Jako podstawę prawną zarzutów wskazała art. 33 pkt 9 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2005 r. Nr 229, poz. 1954 ze zm.) dalej zwaną u.p.e.a., i wniosła o umorzenie prowadzonego postępowania na zasadzie art. 34 § 4 ww. ustawy.
Postanowieniem z dnia [...] maja 2011 r. Prezydent Miast B. uznał zarzuty za nieuzasadnione. Stwierdził, że jest organem egzekucyjnym uprawnionym do stosowania środków egzekucyjnych w ograniczonym zakresie, a przeprowadzona egzekucja okazała się całkowicie skuteczna, więc niezasadnym było kierowanie tytułów wykonawczych do naczelników urzędów skarbowych.