Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 23 listopada 2011 r., sygn. I SA/Bk 290/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Jacek Pruszyński (spr.), Sędziowie sędzia WSA Urszula Barbara Rymarska, sędzia WSA Wojciech Stachurski, Protokolant Beata Rusiecka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 09 listopada 2011 r. sprawy ze skargi W. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia [...] czerwca 2011 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2005 r. oddala skargę

Uzasadnienie

Przedmiotem zaskarżenia jest decyzja Dyrektora Izby Skarbowej w B. z [...] czerwca 2011 r. nr [...] utrzymująca w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w B. z [...] lutego 2011 r. nr [...], wydaną w sprawie określenia W. K. (dalej również jako skarżąca) zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2005 r. w wysokości wyższej, niż zadeklarowała to podatniczka.

W oparciu o zebrany materiał dowodowy organy ustaliły, iż w miesiącach

od stycznia do grudnia 2005 r. skarżąca zaniżyła należny podatek od towarów i usług o łączną kwotę 142.118 zł na skutek nabycia towarów spożywczych

i przemysłowych, a następnie ich sprzedaży bez ewidencjonowania tych transakcji

w prowadzonych rejestrach VAT. Zdaniem organów skarżąca dokonywała sprzedaży w trzech punktach stałych, określanych jako "B", "L" i "T" oraz z co najmniej ośmiu samochodów (tzw. handel obwoźny).

Z dokumentacji ujawnionej w dniu [...] czerwca 2009 r. w trakcie przeszukania przez pracowników UKS w B. pomieszczeń w H. i w N. służących skarżącej do prowadzenia działalności gospodarczej wynika, że kwoty uzyskane w ww. miesiącach ze sprzedaży obwoźnej oraz w punkcie zlokalizowanym przy ul. [...], określanym jako "P", znacznie przewyższają wartości wykazane z tego tytułu w prowadzonych przez stronę księgach. Ustaleń tych dokonano na podstawie zabezpieczonych dowodów rzeczowych w postaci: teczki papierowej z opisem "Listy obecności 2004" i przekreślonym opisem "G. M.", zeszytu formatu A5 z opisem "P. 2005 r." z zapiskami pismem ręcznym i kserokopii odręcznie wypisanych zamówień towarów. W papierowej teczce z opisem "Listy obecności 2004" i przekreślonym opisem "G. M.", znajdowało się m.in. tabelaryczne zestawienie utargów uzyskiwanych w miesiącach luty-grudzień 2005 r. z tytułu prowadzenia przez skarżącą handlu obwoźnego. Tabele były sporządzone ręcznie na kartce formatu A5. Zapisy na tych kartkach są bardzo precyzyjne co do wielkości utargów uzyskiwanych przez kierowców w poszczególnych dniach, z wyszczególnieniem niedziel oraz dni świątecznych, w których nie prowadzono sprzedaży. Kwoty w kolumnach są zsumowane, a wynik tego zsumowania jest zapisany na dole kartki. Ustalenia potwierdziły zeznania świadków, którzy prowadzili sprzedaż obwoźną towarów należących do W. K., w tym m.in.: M. K., M. G. i H. T. W ocenie organów nie bez znaczenia pozostają również dokumenty o nazwie "Asygnata rozchodowa" dołączone do faktur zakupu gazu. Wynikająca z tych dokumentów częstotliwość tankowań oraz ilość zatankowanego paliwa wskazuje, że samochody skarżącej były użytkowane bardzo intensywnie. Przeczy to zeznaniom świadków (m.in. W. M., W. M., M. M.), że samochody w większości stały zepsute na placu i nie były użytkowane. Wskazane dowody łącznie wskazują, iż handel obwoźny prowadzony był przez wielu sprzedawców i w szerokim zakresie. Wartość sprzedaży uzyskiwana z tego tytułu znacznie przekraczała wartość wykazaną w prowadzonych księgach. Ewidencja prowadzona na zabezpieczonych kartkach jest odzwierciedleniem wielkości rzeczywiście uzyskiwanych utargów w poszczególnych dniach. Jest ona czytelna i precyzyjna. Przedstawione dowody obrazują sposób ewidencjonowania utargów w ciągu całego roku, co potwierdza, iż skarżąca prowadziła taką działalność w sposób zorganizowany i ciągły. Dodatkowo, o osiągnięciu przez podatniczkę w 2005 r. wyższych, niż deklarowane przychodów mogą świadczyć także kwoty umieszczane przez nią na rachunkach oszczędnościowych, które nie zostały zgłoszone przez nią jako wykorzystywane w prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00