Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 4 października 2011 r., sygn. II SA/Wr 506/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Halina Kremis Sędziowie Sędzia WSA Olga Białek Sędzia WSA Alicja Palus (sprawozdawca) Protokolant Daria Burdzyńska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 4 października 2011 r. sprawy ze skargi J. W. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zwrotu wniosku o stwierdzenie nieważności przejęcia z mocy prawa nieruchomości I. uchyla zaskarżone postanowienie; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. na rzecz skarżącej kwotę 457 zł. (czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania; III. orzeka, że zaskarżone postanowienie w zakresie wskazanym w punkcie I wyroku nie może być wykonane

Uzasadnienie

Postanowieniem Prezydenta W. z dnia [...] r. (Nr[...] ), podjętym na podstawie art. 66 § 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.) zwrócono pełnomocnikowi J. W. wniosek z dnia [...]r. uzupełniony pismem z dnia[...]r. w przedmiocie stwierdzenia nieważności przejęcia z mocy prawa nieruchomości położonych na działkach nr[...] , [...] i [...] o powierzchni 1, 7006ha w obrębie G. O. przy ul. D. S. [...] i [...] (aktualnie ul. T.) oraz nieruchomości rolnej o powierzchni 1,7044ha położonej we W. przy ul. A. (obecnie ul. S.) na podstawie dekretu z 8 marca 1946 r. o majątkach opuszczonych i poniemieckich (Dz. U. Nr 13, poz. 87 ze zm.) oraz dekretu z 6 grudnia 1946r. o przekazywaniu przez Państwo mienia nierolniczego na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska (Dz.U.R.P. Nr 71, poz. 389).

W uzasadnieniu organ I instancji wskazał, że J. W. zastępowana przez profesjonalnego pełnomocnika, zwróciła się ponownie w dniu [...] r. do Prezydenta W. wykonującego zadania z zakresu administracji rządowej, o stwierdzenie nieważności przejęcia z mocy prawa nieruchomości położonych na działkach nr[...],[...] i [...] o powierzchni 1,7006ha w obrębie G.O. przy ul. D. S. [...] i [...] (aktualnie ul. T.) oraz nieruchomości rolnej o powierzchni 1,7044ha położonej we W. przy ul. A. (obecnie ul. S.) na podstawie dekretu z dnia 8 marca 1946r. o majątkach opuszczonych i poniemieckich oraz z dnia 6 grudnia 1946 r. o przekazywaniu przez Państwo mienia nierolniczego na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska. Wnioskodawczyni żądanie swoje oparła na podstawie: art. 156 § 1 pkt 2 i 7 kpa w związku z art. 64 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, przepisów kodeksu cywilnego regulujących prawo własności i zasady dziedziczenia, zapisów umów międzynarodowych podpisanych i ratyfikowanych przez Polskę, w szczególności Traktatu Europejskiego. W uzasadnieniu wniosku pełnomocnik wnioskodawczyni ponownie wskazał, iż z Archiwum Państwowego we W. uzyskał odpisy ksiąg ewidencyjnych, które dokumentowały przejęcia wyżej opisanych nieruchomości stanowiących własność spadkodawców wnioskodawczyni, na podstawie dekretów z dnia 6 grudnia 1946 r. oraz z dnia 8 marca 1946 r. Podniósł nadto, iż w rozmowach z archiwistami uzyskał informację, że nie wydawano w tamtym okresie decyzji administracyjnych w rozumieniu prawnym, lecz jedynie dokumentowano przejęcie z mocy prawa w księgach ewidencyjnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00