Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 6 października 2011 r., sygn. IV SA/Wr 330/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym Przewodniczący : Sędzia NSA Tadeusz Kuczyński Sędziowie : Sędzia NSA Henryk Ożóg Sędzia WSA Wanda Wiatkowska-Ilków (spr.) Protokolant : Dorota Hurman po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 20 września 2011 r. sprawy ze skargi K.B. na decyzję O. Komisji Stypendialnej przy Akademii Medycznej we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania stypendium socjalnego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji; II. nie orzeka w przedmiocie wykonania zaskarżonej decyzji
Uzasadnienie
Decyzją Wydziałowej Komisji Stypendialnej przy Akademii Medycznej we W. z dnia [...] nr [...], na podstawie art. 175 ust. 3 w związku z art. 173 ust. 1 pkt 1, 6, 7 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. z 2005 r. nr 164, poz. 1365 ze zm.), art.art. 104, 107 i 138 § 1 k.p.a. oraz Regulaminu przyznawania i wypłacania świadczeń pomocy materialnej dla studentów Akademii Medycznej we W. (zarządzenie nr 61/XIV R/2009 Rektora Akademii Medycznej we W. z dnia 7 września 2009 r. ze zm.), odmówiono przyznania K.B. stypendium socjalnego.
Z uzasadnienia decyzji wynika jednak, że na posiedzeniu w dniu [...] Wydziałowa Komisja Stypendialna Wydziału Nauk o Zdrowiu nie przyznała stronie stypendium. Wskazano, iż zgodnie z Regulaminem przyznawania i wypłacania świadczeń pomocy materialnej dla studentów Akademii Medycznej we W., aby otrzymać stypendium dochód netto na osobę w rodzinie studenta nie może przekraczać 602 zł, tymczasem jak stwierdził organ orzekający z dostarczonych dokumentów wynika, że dochód na osobę w rodzinie wnioskodawcy wynosi [...] zł, co uniemożliwia przyznanie stypendium. Przy czym, nie wzięto pod uwagę utraconego przez ojca strony dochodu, gdyż w myśl przepisów, aby wziąć pod uwagę dochód utracony, należy dostarczyć dokument określający jego miesięczną wysokość. Z kolei, dostarczony PIT-11 nie spełnia tego warunku. Dodano, iż Komisja nie mogła zwrócić się w tej kwestii, jak sugerowała strona, do byłego pracodawcy jej ojca, gdyż wystąpienie przez organ z urzędu w takiej sprawie może dotyczyć jedynie strony, a nie członka jej rodziny.