Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 18 października 2011 r., sygn. II SA/Wr 510/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Siedlecka Sędziowie Sędzia WSA Mieczysław Górkiewicz Sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak (spr.) Protokolant Patrycja Kikosicka-Jędrzejczak po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 18 października 2011 r. sprawy ze skargi S.Ch. na decyzję D. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki budynku gospodarczego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. nr [...] Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla miasta W., powołując jako podstawę prawną rozstrzygnięcia art. 67 ust. 1 w związku z art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (t.jedn. Dz.U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.), § 6 i § 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 30 sierpnia 2004 r. w sprawie warunków i trybu postępowania w sprawach rozbiórek nieużytkowanych lub niewykończonych obiektów budowlanych (Dz.U. Nr 198, poz. 2043) oraz art. 104 kpa, nakazał skarżącemu S. Ch. - właścicielowi budynku gospodarczego usytuowanego po zachodniej stronie budynku mieszkalnego przy ul. P. [...] we W. - rozbiórkę wyżej wymienionego budynku gospodarczego. Organ zaznaczył, że do robót rozbiórkowych należy przystąpić w terminie 6 tygodni od dnia doręczenia niniejszej decyzji, a zakończyć je w terminie do 15 maja 2011 r. Po zakończeniu robót rozbiórkowych należy uporządkować teren.

W uzasadnieniu organ I instancji wskazał, że Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla miasta W. wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie stanu technicznego zabudowań znajdujących się na terenie posesji przy ul. P.[...] we W. Podczas przeprowadzonych w dniu [...]r. oględzin ustalono, że na terenie wyżej wymienionej posesji znajduje się budynek gospodarczy (o wymiarach w rzucie ok. 7 m x 8,2 m) przyległy do budynku mieszkalnego od strony zachodniej. Budynek gospodarczy o konstrukcji murowano-drewnianej posiada ściany od strony zaplecza nieruchomości odchylone od pionu, posiadające uszkodzenia i odkształcenia, porażone korozją biologiczną. Ściana murowana, w której znajdują się wrota drewniane i otwór okienny posiada spękania i zarysowania (pęknięcia poziome w okolicy otworu okiennego). Część połaci dachowej o szerokości ok. 2 m od strony budynku mieszkalnego jest uszkodzona. Brak rynien i rur spustowych. Stan techniczny budynku zły. Oględzin wnętrza dokonano przez otwór znajdujący się w płycie przesłaniającej otwór okienny i stwierdzono, że w budynku gospodarczym składowane są narzędzia, materiały budowlane itp. Obecny podczas oględzin A. B. podał do protokołu, że w budynku gospodarczym "istnieje czynna instalacja elektryczna" oraz znajduje się samochód osobowy, a także materiały łatwopalne. S. Ch. oświadczył, że instalacja elektryczna w budynku gospodarczym "jest wyłączona spod napięcia", a co do pozostałych kwestii podnoszonych przez A. B. nie złożył wyjaśnień.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00