Wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 października 2011 r., sygn. II SA/Wa 548/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Janusz Walawski Sędzia WSA Anna Mierzejewska Sędzia WSA Andrzej Kołodziej (spraw.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Joanna Głowala po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 października 2011 r. sprawy ze skargi J. S. na rozkaz personalny Komendanta [...] Policji z dnia [...] grudnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia z zajmowanego stanowiska i przeniesienia do dyspozycji oddala skargę
Uzasadnienie
Komendant Rejonowy Policji [...] rozkazem personalnym nr [...]
z dnia [...] stycznia 2010 r. zwolnił [...] J. S. z dniem 14 lutego
2010 r. ze stanowiska [...] Komendy Rejonowej Policji [...] i z dniem 15 lutego 2010 r. przeniósł do swojej dyspozycji. W uzasadnieniu wskazał, że podstawę faktyczną zwolnienia stanowiła zmiana organizacyjna, wprowadzona rozkazem organizacyjnym nr [...] Komendanta Rejonowego Policji [...] z dnia [...] września 2009 r., polegająca na likwidacji stanowiska służbowego zajmowanego przez wymienionego policjanta. Przeniesienie do dyspozycji umotywowano brakiem możliwości mianowania na równorzędne stanowisko służbowe. W oparciu o przepis art. 108 § 1 k.p.a. decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.
Komendant [...] Policji rozkazem personalnym nr [...] z dnia [...] marca 2010 r. uchylił wymieniony rozkaz personalny i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji. Wskazał, że rozstrzygnięcie sprawy wymaga przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego w znacznej części, albowiem Komendant Rejonowy Policji [...] przeprowadził postępowanie z pominięciem dyspozycji art. 37a ustawy o Policji w zakresie okresu, na który przeniesiono wymienionego policjanta do tej dyspozycji, a także zasad postępowania administracyjnego, z których wynika obowiązek zebrania i rozpatrzenia całości materiału dowodowego, jak również wszechstronnej jego oceny oraz szczegółowego uzasadnienia faktycznego decyzji.