Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 padziernika 2011 r., sygn. III SA/Wa 532/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Anna Wesołowska (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Krystyna Kleiber, Sędzia WSA Marek Krawczak, Protokolant referent stażysta Marika Krawczyńska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 października 2011 r. sprawy ze skargi E. S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] października 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę

Uzasadnienie

Skarżąca, Spółka pod firmą E. S.A. wnioskiem z 16 lipca 2010r (data wpływu do organu) zwróciła się do Ministra Finansów (organ upoważniony Dyrektor Izby Skarbowej w W.) z wnioskiem o udzielenie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego przedstawiając następujący stan faktyczny :

Skarżąca prowadzi działalność wydawniczą jak również świadczy usługi reklamowe. W celu usprawnienia rozliczeń z kontrahentami, rozważa wystawianie faktur za usługi reklamowe w miesiącu poprzedzającym wykonanie usługi to jest publikację zamówionej przez kontrahenta reklamy. W chwili wystawienia faktury, Skarżąca będzie znała zakres oraz dokładną datę wykonania usługi reklamowej. Uzgodnienia z kontrahentami nie przewidują otrzymania przez Skarżącą przedpłaty, bądź zaliczki przed wykonaniem usługi. Całkowita płatność za przedmiotową usługę nastąpi po jej wykonaniu.

W tak zakreślonym stanie faktycznym Skarżąca zadała pytanie, w którym momencie powstanie po jej stronie obowiązek podatkowy w podatku VAT w przypadku świadczenia usług reklamowych w sytuacji, gdy faktura wystawiona będzie przez nią przed wykonaniem usługi.

Zdaniem Skarżącej, w przypadku wystawienia faktury przed wykonaniem usługi reklamowej, obowiązek podatkowy powstanie na podstawie art. 19 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami, zwanej dalej ustawą o VAT), tj. w momencie wystawienia faktury. Skarżąca powołała się również na przepisy Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług z dnia 28 listopada 2008 r. (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 ze zm., zwanego dalej rozporządzeniem) i wskazała, że § 9 ust. 1 Rozporządzenia, określa datę, do której najpóźniej należy wystawić fakturę, nie odnosi się natomiast do momentu, od którego możliwe jest wystawienie faktury. Przepis § 11 ust. 2 Rozporządzenia odnoszący się do faktur dokumentujących usługi, dla których w ustawie o VAT określono szczególne momenty powstania obowiązku podatkowego wskazuje jednoznacznie okres w jakim możliwe jest wystawienie faktury. Zgodnie z tym przepisem, fakturę dokumentującą świadczenie pewnych kategorii usług można wystawić nie wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego. Usługa reklamowa nie została wymieniona w § 11 ust. 2 Rozporządzenia, nie jest więc usługą dla której ustawodawca przewidział ograniczenia co do początku terminu wystawienia faktury.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00