Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 20 padziernika 2011 r., sygn. I SA/Po 504/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Sędziowie Sędzia NSA Jerzy Małecki (spr.) Sędzia WSA Katarzyna Wolna-Kubicka Protokolant st. sekr. sąd. Ewa Szydłowska po rozpoznaniu w dniu 20 października 2011 r. na rozprawie sprawy ze skargi "A" sp. z o.o. w P. na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. zasądza od Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz "A" sp. z o.o. w P. kwotę [...] zł ([...]) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
W dniu [...].12.2010 r. [...] "A.", sp. z o.o. w P. złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie skutków podatkowych wydania jej udziałowcowi nieruchomości, jako wynagrodzenia za umorzenie udziałów.
We wniosku spółka przedstawiła następujący opis zdarzenia. Wnioskodawca jest polską spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Jedynym wspólnikiem wnioskodawcy, posiadającym 100% udziałów w jej kapitale zakładowym jest polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która skupiła te udziały od poprzednich wspólników spółki. Aktualnie nastąpiło umorzenie części udziałów w spółce, posiadanych przez wspólnika. Umorzenie zostało dokonane w drodze umorzenia dobrowolnego- tzn. nabycia przez spółkę tych udziałów celem ich umorzenia, na podstawie art.199§ 1 i § 2 kodeksu spółek handlowych. Umowa spółki przewiduje możliwość dobrowolnego umorzenia udziałów. Za umorzenie udziałów, wspólnik otrzymał wynagrodzenie w postaci niepieniężnej, bowiem na niego została przeniesiona własność nieruchomości należących do spółki. Umorzenie owych udziałów w formie rzeczowej zostało przeprowadzone w drodze podjęcia uchwały zgromadzenia wspólników spółki. Uchwała określała wysokość (wyrażoną w pieniądzu) oraz formę wynagrodzenia przysługującego wspólnikowi za umarzane udziały w formie niepieniężnej. Udziały zostały umorzone z czystego zysku, bez obniżenia kapitału zakładowego spółki ( art. 199 § 6 k. s. h.).