Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 12 padziernika 2011 r., sygn. II SA/Po 484/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aleksandra Łaskarzewska Sędziowie Sędzia WSA Danuta Rzyminiak-Owczarczak (spr.) Sędzia WSA Elwira Brychcy Protokolant St. sekr. sądowy Katarzyna Sierszeńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 października 2011 r. sprawy ze skargi M. D. na decyzję Dowódcy Jednostki Wojskowej (...) z dnia (...) Nr (...) w przedmiocie przyznania żołnierzowi zasiłku na utrzymanie członków rodziny; I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Dowódcy Jednostki Wojskowej (...) z dnia (...) Nr (...), II. zasądza od Dowódcy Jednostki Wojskowej (...) na rzecz skarżącego kwotę (...),- (...) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania, III. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana.

Uzasadnienie

Dowódca Jednostki Wojskowej nr (...) decyzją z dnia (...) lutego 2011 r. nr (...), działając na podstawie art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz.U. z 2000 r. Nr 98 poz. 1071 ze zm. - dalej kpa) w związku z art. 133, art. 128 i art. 128d ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (tj. Dz. U. z 2004 r., nr 241, poz. 2416 ze zm.; dalej ustawa o powszechnym obowiązku obrony) po rozpatrzeniu wniosku szer. M. D. z dnia (...) stycznia 2011 r. odmówił przyznania zasiłku na utrzymanie członków jego rodziny.

W uzasadnieniu decyzji przytoczono treść przepisów art. 128 i 133 ustawy o powszechnym obowiązku obrony i wskazano, że żołnierzom pełniącym służbę przygotowawczą oraz członkom ich rodzin przysługują szczególne uprawnienia przewidziane dla żołnierzy zasadniczej służby wojskowej i członków ich rodzin na zasadach określonych w art. 118-132. Art. 128 ww. ustawy normuje zasiłek na utrzymanie rodziny. Żołnierzowi zasadniczej służby wojskowej posiadającemu na wyłącznym utrzymaniu członków rodziny w czasie odbywania służby wojskowej przysługuje, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5, zasiłek w kwocie minimalnego wynagrodzenia za prace obowiązującego w grudniu roku poprzedniego, ustalonego na podstawie przepisów ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Organ w dalszej kolejności wskazał, iż zgodnie z art. 128 d Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe zasady i tryb przyznawania i wypłacania zasiłków na utrzymanie członków rodziny, o których mowa w art. 128 ust. 1 i art. 128 a ust. 1. Rozporządzenie powinno określać szczegółowy wykaz podmiotów uprawnionych do pobierania zasiłku, organy upoważnione do wydawania decyzji, dokumenty wymagane do jej wydania, sposób postępowania z dokumentacją, termin wypłaty oraz okres pobierania zasiłku. Przytoczone brzmienie art. 128 d uzyskał na podstawie ustawy z dnia 9 stycznia 2009 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2009r. Nr 22 poz. 120). Art. 19 tej ustawy wskazuje, ze dotychczasowe przepisy wykonawcze, wydane na podstawie przepisów zmienianej ustawy o powszechnym obowiązku obrony, które zostały uchylone lub zmienione (w tym art. 128 d), zachowują moc do czasu wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie przepisów ustawy zmienianej, w brzmieniu nadanym nowelizacją, jednakże nie dłużej niż przez 12 miesięcy od dnia jej wejścia w życie. Wskazano, iż ustawa zmieniająca weszła w życie w dniu 11 lutego 2009 r., stąd rozporządzenie wykonawcze wydane na podstawie art. 128 d, tj. rozporządzenie z dnia 11 sierpnia 2004 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu przyznawania i wypłacania zasiłków na utrzymanie rodziny osobom spełniającym powszechny obowiązek obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U nr 180, poz. 1857 ze zm.), utraciło moc w dniu 11 lutego 2010 r., a więc nie można wykonać zapisów ustawy na podstawie przepisów rozporządzenia wykonawczego, które straciło ważność, a nowe rozporządzenie regulujące wspomnianą problematykę nie weszło do porządku prawnego RP. W związku z brakiem przepisów wykonawczych nie ma możliwości wydania decyzji w przedmiocie przyznania wnioskodawcy zasiłku na utrzymanie członków rodziny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00