Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 6 padziernika 2011 r., sygn. II SA/Ol 665/11

 

Dnia 6 października 2011 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Hanna Raszkowska Sędziowie Sędzia WSA Tadeusz Lipiński Sędzia WSA Katarzyna Matczak (spr.) Protokolant specjalista Wojciech Grabowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 października 2011 roku sprawy ze skargi K. A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1/ uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję organu I instancji; 2/ orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu

Uzasadnienie

W dniu 4 maja 2011 r. K.A. zwróciła się do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w B. o przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad matką T.W., wobec której orzeczono znaczny stopień niepełnosprawności, oraz która wymaga pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji. Do wniosku załączono także orzeczenie o stopniu niepełnosprawności matki oraz ojca J.W.

Po rozpatrzeniu wniosku, działający z upoważnienia Wójta Gminy Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w B., decyzją z dnia "[...]" orzekł o odmowie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki nad niepełnosprawną matką - T.W. W podstawie prawnej decyzji wskazano art. 3 pkt 11, art. 17 ust. 1, ust. 5 pkt 2 lit. a art. 32 ust. 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2006r. Nr 139, poz. 992, ze zm.), art. 13 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją wydatków budżetowych (Dz.U. z 2009r. Nr 219, poz. 1706) oraz art. 104 Kodeksu postępowania administracyjnego.

W uzasadnieniu zacytowano przepis art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych i wyjaśniono, że wnioskodawczyni nie pracuje zawodowo oraz jest zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna, niepodejmująca innej pracy zarobkowej. Ostatni okres zatrudnienia miał miejsce w październiku 1999 r. i od tej daty strona nie miała możliwości podjęcia zatrudnienia. Stwierdzono także, iż ustalony dla T.W. znaczny stopień niepełnosprawności z dnia "[...]" nie był pierwszym orzeczeniem w sprawie, bowiem z przedłożonej dokumentacji medycznej wynika, że leczenie T.W. rozpoczęło się już w 2005 r. Wobec powyższego bezspornym pozostaje w ocenie organu, iż K.A. nie zrezygnowała z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej celem sprawowania opieki nad matką. Ustalono także, iż osoba na którą wystąpiono o przyznanie świadczenia pozostaje w związku małżeńskim z J.W., co stanowi negatywną przesłankę do przyznania świadczenia na podstawie art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a ustawy o świadczeniach rodzinnych. Organ wyjaśnił, iż nie neguje faktu sprawowania przez wnioskodawczynię i jej siostrę opieki nad obojgiem chorych rodziców, jednakże jest to ich obowiązek moralny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00