Wyrok WSA w Krakowie z dnia 18 padziernika 2011 r., sygn. I SA/Kr 639/11
Sygn. akt I SA/Kr 639/11 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 18 października 2011 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Maja Chodacka (spr.), Sędzia: WSA Paweł Dąbek, Sędzia: WSA Agnieszka Jakimowicz, Protokolant: Aleksandra Osipowicz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 października 2011 r., sprawy ze skarg Z.G., na postanowienia Dyrektora Izby Skarbowej, z dnia 21 lutego 2011 r. Nr [...],[...],[...],[...],[...],[...],[...],[...],[...],[...],, [...],[...],[...],[...],[...], w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania - skargi oddala -
Uzasadnienie
Decyzjami z dnia 11 października 2010r. o nr od [...]do [...]Naczelnik Urzędu Skarbowego orzekł o odpowiedzialności Z. G. jako osoby trzeciej - prezesa zarządu - za zaległości podatkowe "E. " S.A. z siedzibą w K. z tytułu podatku od towarów i usług za miesiące od grudnia 2004r. do marca 2006r., za wyjątkiem stycznia 2006r. wraz z należnymi odsetkami za zwłokę.
Przesyłki zawierające te rozstrzygnięcia zostały przesłane na adres zamieszkania Z. G., zaś po dwukrotnym awizowaniu w dniu 19 października 2010r. i w dniu 26 października 2010r. zostały zwrócone do Urzędu Skarbowego z adnotacją: "Zwrot - nie podjęto w terminie".
W pismach skierowanych do organu podatkowego w dniu 28 grudnia 2010r. podatnik zaskarżył opisane decyzje w drodze odwołań wnosząc jednocześnie o przywrócenie terminu do ich złożenia.
Wniosek o przywrócenie terminu skarżący uzasadnił tym, że postępowanie w przedmiocie zaskarżonych decyzji toczyło się bez wiedzy skarżącego, a także nie otrzymał zaskarżonych decyzji. Ponadto nie dotarło do niego żadne awizo pocztowe o przesyłkach pozostawionych do odbioru w placówce pocztowej. Skarżący podniósł, że nie było mu też wiadome o żadnej próbie doręczenia przesyłek ze strony poczty, przy czym siostra skarżącego przebywała cały czas w mieszkaniu z uwagi na zagrożoną ciążę. O zastępczym doręczeniu zaskarżonych decyzji skarżący dowiedział się dopiero w momencie zajęcia środków pieniężnych na rachunku bankowym.