Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 5 padziernika 2011 r., sygn. I SA/Ke 271/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Kuchta (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Artur Adamiec,, Sędzia WSA Maria Grabowska, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Michał Gajda, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 5 października 2011r. sprawy ze skargi J. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...]. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za luty 2005r. oddala skargę

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Skarbowej w K. decyzją z dnia [...].

nr [...]utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w K. z dnia [...]. nr [...]w sprawie określenia J. S. zobowiązania w podatku od towarów i usług za luty 2005r. w kwocie 12 053zł.

W uzasadnieniu decyzji wskazano, że podstawowym przedmiotem działalności prowadzonej przez podatnika w 2005r. był obrót olejami takimi jak: olej opałowy lekki, olej opałowy pozostały oraz olej napędowy.

W wyniku postępowania kontrolnego prowadzonego przez pracowników Urzędu Kontroli Skarbowej (UKS) w K. stwierdzono, iż w 2005r. podatnik nie wykazał sprzedaży 7,225 tys. litrów oleju opałowego lekkiego oraz 232,245 ton oleju opałowego pozostałego.

W konsekwencji powyższych ustaleń, na podstawie art. 193 § 4 Ordynacji podatkowej uznano, że prowadzona przez podatnika ewidencja sprzedaży VAT za poszczególne miesiące od stycznia do grudnia 2005r. w części dotyczącej obrotu olejami opałowymi lekkim i pozostałym jest prowadzona w sposób nierzetelny.

W związku z tym, zgodnie z treścią art. 23 § 1 Ordynacji podatkowej, dokonano oszacowania podstawy opodatkowania w VAT za okres od stycznia do grudnia 2005r. Nie znajdując możliwości zastosowania metod wskazanych w art. 23 § 3 Ordynacja podatkowa, zastosowano przepis art. 23 § 4 Ordynacji podatkowej, uprawniający do oszacowania wartości sprzedaży w inny sposób, niż to wynika wprost z ustawy. W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji szczegółowo opisano metodę szacunku przyjętą przez organ pierwszej instancji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00