Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 13 października 2011 r., sygn. IV SA/Gl 848/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Szczepan Prax Sędziowie Sędzia WSA Andrzej Matan Sędzia WSA Małgorzata Walentek (spr.) Protokolant Paulina Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 października 2011r. sprawy ze skargi J. C. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. nr [...] Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w G. nie stwierdził u J. C. choroby zawodowej, w postaci astmy oskrzelowej wymienionej w pozycji 6 wykazu chorób zawodowych określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz. U. Nr 132, poz. 1115).

W motywach tego rozstrzygnięcia organ wskazał, że J. C. w latach [...] pracowała w "A" w Gliwicach jako uczeń-pracownik młodociany a następnie na stanowisku piekarza, gdzie była narażona na działanie czynników alergizujących obecnych w pyłach mąki pszennej i żytniej. Dalej stwierdził, że ww. była badana w Poradni Chorób Zawodowych Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w S. (orzeczenie lekarskie Nr [...] z dnia [...]r.) oraz w trybie odwoławczym w Instytucie Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w S. (orzeczenie lekarskie Nr [...]z dnia [...]r). W wyniku przeprowadzonych badań i testów alergicznych nie stwierdzono u J. C. uczulenia na alergeny typowe dla środowiska pracy piekarzy, za wyjątkiem słabo odczuwalnego dodatniego odczynu z mąką pszenną. Natomiast stwierdzono dodatnie wyniki testów z popularnymi alergenami środowiskowymi tj. pyłki drzew, traw i chwastów. Wobec nierozpoznania zawodowego tła schorzenia nie było podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej.

W odwołaniu od powyższego rozstrzygnięcia J. C. podniosła, że jako piekarz pracowała w kontakcie z mąkami i w związku z wykonywaną pracą na terenie zakładu a później w warunkach domowych pojawiły się reakcje uczuleniowe, ataki duszności, które rozwinęły się w astmę oskrzelową. Zaznaczyła, że od dnia [...]r. przebywa na rencie z powodu astmy oskrzelowej. Podniosła również, że w okresie od [...]do [...]r. przebywała w Instytucie Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w S. na obserwacji, która nie wykazała związku jej schorzenia z pracą zawodową. W wyniku odwołania ponownie została skierowana na obserwację do tego samego Instytutu, co uważa za krzywdzące, gdyż "z góry została skazana na tę samą opinię lekarską". W związku z tym domagała się skierowania na badanie do niezależnej placówki medycznej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00