Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 19 października 2011 r., sygn. II SA/Bk 476/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Sławomir Presnarowicz, Sędziowie sędzia WSA Jacek Pruszyński (spr.), sędzia WSA Urszula Barbara Rymarska, Protokolant Sylwia Tokajuk, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 19 października 2011 r. sprawy ze skargi J. R. na postanowienie [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w B. z dnia [...] maja 2011 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia obowiązku dostarczenia ekspertyzy technicznej określającej rodzaj zagrożenia pożarowego - oddala skargę.-

Uzasadnienie

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w H. zawiadomieniem z [...] stycznia 2011 r. wszczął postępowanie administracyjne w sprawie stanu technicznego budynku mieszkalnego zlokalizowanego na działce nr geod. [...] w N. przy ul. [...] stanowiącego własność J. R. (dalej przywoływany jako skarżący).

Mając na uwadze wyniki oględzin przeprowadzonych ww. budynku organ l instancji w dniu [...] kwietnia 2011 r. wydał postanowienie znak [...] nakładające na skarżącego obowiązek dostarczenia w terminie do 29 lipca 2011 r. ekspertyzy technicznej, określającej rodzaj zagrożenia pożarowego i sposób jego likwidacji spowodowanego drewnianym budynkiem mieszkalnym, sporządzonej przez rzeczoznawcę do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Po rozpoznaniu zażalenia skarżącego [...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w B. postanowieniem z [...] maja 2011 r. znak [...] utrzymał w mocy postanowienie pierwszoinstancyjne.

Organ odwoławczy wskazał, że zgodnie z art. 81c ust. 2 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 ze zm.) organy administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego, w razie powstania uzasadnionych wątpliwości co do jakości wyrobów budowlanych lub robót budowlanych, a także stanu technicznego obiektu budowlanego, mogą nałożyć, w drodze postanowienia, na osoby, o których mowa w ust. 1 (inwestora, właściciela lub zarządcę obiektu), obowiązek dostarczenia w określonym terminie odpowiednich ocen technicznych lub ekspertyz. Jak ustalono, przedmiotowy obiekt jest starym, drewnianym budynkiem, zlokalizowanym w niewielkiej odległości od działki sąsiedniej i od ulicy. W związku z tym zachodziły wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa pożarowego, związanego z istnieniem starego budynku zbudowanego z materiałów łatwopalnych (drewna), przy granicy z działkami sąsiednimi (w tym z ulicą). Z tych względów zasadnie zażądano ekspertyzy technicznej określającej rodzaj zagrożenia pożarowego i sposób jego likwidacji. Podkreślono, że postanowienie, o którym mowa w art. 81c ust. 2 ustawy Prawo budowlane ma charakter dowodowy i służy jedynie wyjaśnieniu kwestii dotyczących stanu bezpieczeństwa pożarowego przedmiotowego budynku. Dopiero po dostarczeniu przez zobowiązanego wymaganej ekspertyzy organ nadzoru budowlanego będzie mógł podjąć rozstrzygnięcie merytoryczne, będące "wynikiem rozpoznawanej sprawy". Treść tej decyzji będzie zależała bowiem od wyników ekspertyzy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00