Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 27 wrzenia 2011 r., sygn. III SA/Wr 372/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bogumiła Kalinowska, Sędziowie Sędzia WSA Jerzy Strzebinczyk, Sędzia WSA Magdalena Jankowska - Szostak, (sprawozdawca), Protokolant Monika Tarasiewicz, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 6 września 2011 r. sprawy ze skargi M. B., M. E. T., M. P., P. K. i K. W. na uchwałę Rady Gminy P. z dnia [...] r., Nr [...] w przedmiocie odrzucenia wniosku o przeprowadzenie referendum lokalnego I. stwierdza nieważność uchwały Rady Gminy P. z dnia [...] r., Nr [...]; II. określa, że uchwała wymieniona w punkcie I nie podlega wykonaniu do dnia prawomocności wyroku
Uzasadnienie
M. B., M. P., K. W., P. K., M. E. T. przedstawili Wójtowi Gminy P. wniosek o przeprowadzenie referendum gminnego w sprawie budowy na obszarze gminy P. "[...]".
Rada Gminy w P. uchwałą z dnia [...] r. nr [...], powołała komisję celem sprawdzenia, czy wniosek odpowiada przepisom ustawy z dnia 15 września 2000 r. o referendum lokalnym (Dz. U. Nr 88, poz. 985 ze zm.). Opinią z dnia [...] r. komisja stwierdziła, że wniosek o przeprowadzenie referendum jest poparty wymaganą liczbą głosów, jednak karty z podpisami nie spełniają wymogów z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o referendum lokalnym. Komisja podkreśliła, że podpisy osób na kartach popierających inicjatywę przeprowadzenia referendum lokalnego umieszczone są na drugiej stronie każdej karty, co zdaniem Komisji stwarzało sytuację, że podpisujący mogli nie wiedzieć czego dotyczy pierwsza strona tych kart. Komisja wyjaśniła, że pierwsze podpisy powinny znajdować się bezpośrednio pod pytaniem, które stanowiło przedmiot referendum lokalnego. Dodatkowo komisja podkreśliła, że w dniu [...] r. podjęta została przez Radę Gminy P. uchwała w sprawie uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego dla [...] położonego w obrębach geodezyjnych P., Z. i W., z tego powodu zdaniem Komisji przeprowadzenie referendum byłoby bezzasadne.