Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 27 września 2011 r., sygn. V SA/Wa 797/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Krystyna Madalińska-Urbaniak, Sędzia WSA - Barbara Mleczko-Jabłońska, Sędzia WSA - Mirosława Pindelska (spr.), Protokolant specjalista - Anna Wiśniewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 września 2011 r. sprawy ze skargi N. G. działającej w imieniu własnym oraz małoletnich: 1) E. G. 2) E. G. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z dnia ... stycznia 2011 r. nr ... w przedmiocie odmowy udzielenia zgody na pobyt tolerowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uchyla zaskarżoną decyzję

Uzasadnienie

Decyzją z dnia ... marca 2007 r. Wojewoda M. orzekł o wydaleniu N. G. (zwanej dalej: skarżącą), obywatelki Republiki A., z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uzasadniając powyższe nielegalnym jej pobytem na terytorium RP oraz nielegalnym prowadzeniem przez nią działalności gospodarczej, co stanowiło m.in. naruszenie art. 88 ust. 1 pkt 1, 2 i 3 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach (Dz. U. Nr 234, poz. 1694 z późn. zm.). Powyższą decyzją objęto również dwójkę małoletnich dzieci skarżącej tj. E. G. oraz E. G.

Wnioskiem z dnia ... czerwca 2010 r. skarżącą wystąpiła do Wojewody M. o udzielenie zgody na pobyt tolerowany na terytorium RP uzasadniając go spełnieniem przesłanek z art. 97 ust. 1 pkt 1 lub pkt 1a ustawy z 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP (Dz. U. z 2009 r., Nr 189, poz. 1472), zwanej dalej również: "ustawą o ochronie". We wniosku podniosła, iż jej dzieci urodziły się w Polsce, uczęszczają do polskich szkół wobec czego przerwanie im nauki wskutek wydalenia zaburzy ich rozwój psychofizyczny. Ponadto uwzględnienie powyższego wniosku byłoby zgodne ze stanowiskiem Rzecznika Praw Obywatelskich wyrażonym w piśmie z dnia ... lipca 2009 r. Nr ..., w którym poruszono problematykę legalizacji pobytu określonych kategorii cudzoziemców, których pobyt nie stwarza realnego zagrożenia dla bezpieczeństwa i porządku publicznego. Dodała również, że jej wydalenie wraz z małoletnimi dziećmi z terytorium RP naruszałoby prawo do życia rodzinnego, chronione Konwencją o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności oraz prawa dziecka chronione Konwencją o prawach dziecka.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00