Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 września 2011 r., sygn. V SA/Wa 957/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Michał Sowiński, Sędzia WSA - Andrzej Kania (spr.), Sędzia WSA - Mirosława Pindelska, Protokolant: starszy sekretarz - Marcin Kwiatkowski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 września 2011 r. sprawy ze skargi W. K. na postanowienie Ministra Finansów z dnia [...] lutego 2011 r. nr [...] w przedmiocie przekazania wniosku zgodnie z właściwością; Oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżonym postanowieniem nr [...] z [...] lutego 2011r. Minister Finansów, w wyniku złożenia przez W. K. - Skarżącego w niniejszej sprawie zażalenia, utrzymał w mocy postanowienie z [...] grudnia 2009 r. Dyrektora Izby Skarbowej w R. nr [...] przekazujące podanie zgodnie z właściwością rzeczową. Postanowienie zostało wydane w następującym stanie faktycznym:
W dniu [...] października 2010 r. Wojewoda [...] wystawił tytuł wykonawczy nr [...]. Na tej podstawie w dniu [...] listopada 2010r. Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego w R. wydał zawiadomienie o zajęciu prawa majątkowego stanowiącego wierzytelność z rachunku bankowego Skarżącego. Zawiadomienie o zajęciu wraz z odpisem ww. tytułu wykonawczego doręczono Skarżącemu 2 grudnia 2010 r.
Pismem z 8 grudnia 2010 r. Skarżący wystąpił do Dyrektora Izby Skarbowej w R. z pismem zatytułowanym "Skarga na czynności egzekucyjne organu egzekucyjnego w postępowaniu egzekucyjnym" podnosząc, iż zajęcie było prawnie niedopuszczalne, niezgodne z przepisami prawa i przedwczesne. Podniósł, że w dacie wystawienia zawiadomienia egzekwowany obowiązek był niewymagalny, zachodziły więc przesłanki do niedokonania przedmiotowego zajęcia. Tym samym naruszono art. 67 § 1 i art. 80 § 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Jednocześnie w tym samym dniu Skarżący złożył odrębnym pismem do organu egzekucyjnego zarzuty w sprawie prowadzenia postępowania egzekucyjnego.