Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 września 2011 r., sygn. III SA/Wa 661/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Długosz-Szyjko, Sędziowie Sędzia WSA Alojzy Skrodzki, Sędzia WSA Marta Waksmundzka-Karasińska (sprawozdawca), Protokolant specjalista Lidia Wasilewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 września 2011 r. sprawy ze skargi M. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] grudnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy rozłożenia na raty zaległości w podatku od towarów i usług oddala skargę

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 1 czerwca 2010 r., uzupełnionym następnie w dniu 25 czerwca 2010 r., M. S. (dalej: "Skarżący", "Strona") zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego W. o rozłożenie na 60 rat należności głównej zaległości podatkowej z tytułu podatku od towarów i usług za okres IV.1995r. - X.2005r. Wskazał, że Jego trudna sytuacja finansowa jest wynikiem kurczącego się rynku zbytu, wzrostem kosztów produkcji, niesolidnością kontrahentów, pułapką kredytową oraz aktualnym kryzysem gospodarczym. Sytuacja firmy Strony byłaby obecnie dużo lepsza, gdyby nie trudna sytuacja osobista i tym samym materialna, która jest wynikiem kilku nieszczęśliwych splotów okoliczności. Skarżący powołał się na długotrwałą chorobę nowotworową i w jej wyniku śmierć żony J. oraz rozwijającą się cały czas chorobę syna M., który wymaga całodobowej opieki i kontroli nad nim, kosztownego leczenia. Te wszystkie nawarstwiające się problemy spowodowały, że Skarżący miał problemy z uregulowaniem na czas zaległości także wobec Skarbu Państwa.

Naczelnik Urzędu Skarbowego W. wydał w dniu [...] sierpnia 2010 r. decyzję, w której nie znajdując przesłanek uzasadniających przyznanie wnioskowanej ulgi w spłacie należności, odmówił Stronie jej przyznania.

Pismem z dnia 24 sierpnia 2010 r. Strona odwołała się od powyższej decyzji, zarzucając jej: brak dostatecznego prawnego i faktycznego wyjaśnienia spełnienia przez Stronę przesłanek z art. 67 a § 1 pkt 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 8, poz. 60 ze zm.; dalej "ustawa Ordynacja podatkowa"); niewyjaśnienie okoliczności, dla których organ podatkowy uznał, że Strona nie spełniła przesłanek art. 67 b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, brak ustosunkowania się do treści wskazanego w decyzji Komunikatu Komisji - Tymczasowe wspólnotowe ramy prawne w zakresie państwa ułatwiające dostęp do finansowania w dobie kryzysu finansowego i gospodarczego (2009/C 16/01 Dz.U.U.E. Z 22.01.2009 C 16/1). W uzasadnieniu odwołania Strona podniosła, iż wydając przedmiotową decyzję organ podatkowy I instancji pominął istotne fakty, mogące mieć wpływ na wynik decyzji. Strona wskazała, iż w latach ubiegłych, tj. 2005-2009 wpłaciła do Urzędu Skarbowego kilkaset tysięcy złotych na poczet zobowiązań podatkowych, zaś fakt ten został całkowicie pominięty przy wydawaniu decyzji. Strona zarzuciła również, iż organ podatkowy I instancji nie wypowiedział się co do treści i stanowiska Komisji Europejskiej w związku z kryzysem finansowym i gospodarczym. Zdaniem Strony organ podatkowy I instancji nie przeprowadził w sposób pełny badania sytuacji podatnika pod kątem zastosowania ulg w zobowiązaniach podatkowych, czym naruszył stosowne w tym względzie przepisy ustawy Ordynacja podatkowa. W związku z tym Strona wniosła o zmianę zaskarżonej decyzji i uwzględnienie wniosku lub jej uchylenie i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania przez organ podatkowy I instancji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00