Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 wrzenia 2011 r., sygn. III SA/Wa 473/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Długosz-Szyjko, Sędziowie Sędzia WSA Marek Kraus, Sędzia WSA Jarosław Trelka (sprawozdawca), Protokolant specjalista Lidia Wasilewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 września 2011 r. sprawy ze skargi N. S.A. z siedzibą w W. na zmianę interpretacji indywidualnej Ministra Finansów z dnia [...] września 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżoną zmianę interpretacji indywidualnej, 2) stwierdza, że uchylona zmiana interpretacji indywidualnej nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz N. S.A. z siedzibą w W. kwotę 457 zł (czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego
Uzasadnienie
N. S.A. z siedzibą w W. (dalej "Spółka" lub "Skarżąca") zwróciła się do Ministra Finansów o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie płatności na rzecz reasekuratorów mających siedzibę zagranicą.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynikało, że Spółka prowadzi w Polsce działalność ubezpieczeniową w zakresie ubezpieczeń na życie. W ramach prowadzonej działalności, jak również zgodnie z wymogami obowiązujących przepisów działalności ubezpieczeniowej, dokonuje reasekuracji ubezpieczonych ryzyk u innych podmiotów działających na rynku ubezpieczeń. W związku z ograniczonym rozwojem krajowych usług reasekuracyjnych, znaczną część zawartych umów ubezpieczenia i wynikających z nich ryzyk Spółka reasekuruje w towarzystwach mających siedzibę za granicą. Zawieranie przez Spółkę umów ma na celu wyeliminowanie z portfela ubezpieczyciela ryzyka wynikającego z zawartych umów ubezpieczenia, które objęte są zakresem umowy reasekuracyjnej. W zamian za to reasekuratorom przysługuje udział w składce odpowiadającej cedowanemu ryzyku. W razie zajścia zdarzeń objętych reasekuracją, reasekuratorzy zobowiązani są do pokrycia odpowiedniej części wypłaconych przez Spółkę odszkodowań. W przypadku objęcia reasekuracji ryzyk wynikających z umów ubezpieczenia zawartych przez Spółkę, dokonuje ona płatności na rzecz reasekuratorów w wysokości odpowiadającej ich udziałowi w składce płaconej przez ubezpieczanego, a z drugiej strony, w przypadku wystąpienia szkody odpowiednia jej część pokrywana jest przez reasekuratora (poprzez wpłaty na rzecz Spółki). W związku z powyższym Spółka zadała pytanie, czy dokonywane przez nią płatności na rzecz ww. reasekuratorów z tytułu ich udziału w składce podlegają w Polsce zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu od osób prawnych i czy Spółka występuje w takim przypadku w roli płatnika tego podatku.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right