Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 29 wrzenia 2011 r., sygn. II SA/Rz 598/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący NSA Jerzy Solarski Sędziowie WSA Krystyna Józefczyk /spr./ NSA Stanisław Śliwa Protokolant Sylwia Pacześniak po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 29 września 2011 r. sprawy ze skargi A. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] maja 2011 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Burmistrza [...] z dnia [...] kwietnia 2011 r., nr

Uzasadnienie

Sygn. II SA/Rz 598/11

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] kwietnia 2011 r. Nr [...], Burmistrz [...] po rozpoznaniu wniosku A. M. postanowił odmówić przyznania Jej prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia w związku z koniecznością opieki nad matką E. M. Za bezsporne uznano to, że strona wnioskująca jest osobą zobowiązaną wobec swej matki do alimentacji. E. M. legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności i pozostaje w związku małżeńskim z A. M. Fakt pozostawania wyżej wymienionej z związku małżeńskim, mimo spełnienia przesłanek przewidzianych w art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych, wyklucza przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego osobie ubiegającej się o to świadczenie. Według organu pierwszej instancji, ta negatywna przesłanka nie budzi wątpliwości, zaś ustawodawca nie przewidział od niej jakichkolwiek wyjątków.

Decyzja Burmistrza [...] została zaskarżona do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (zwane dalej SKO) przez A. M. W treści uzasadnienia podkreślono, że matka wnioskodawczyni jest osobą chorą o orzeczonym pierwszym stopniu inwalidztwa. W związku z tym wymaga stałej opieki z Jej strony. Pomimo, że matka jest w związku małżeńskim to nadal wymaga działań opiekuńczych swej córki. Ojciec odwołującej się, podobnie jak E. M., jest osobą o orzeczonym stopniu niepełnosprawności. Sprawia to, że nie może bez pomocy najbliższych mu osób podołać trudnościom codziennego życia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00