Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 7 września 2011 r., sygn. IV SA/Po 427/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Donata Starosta Sędziowie WSA Izabela Bąk-Marciniak WSA Anna Jarosz (spr.) Protokolant st.sekr.sąd. Justyna Frankowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 07 września 2011 r. sprawy ze skargi [...]S.A. z siedzibą w [...] na decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] lutego 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Starosty [...] z dnia [...] listopada 2010 r. nr [...], 2. określa, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu, 3. zasądza od Wojewody Wielkopolskiego na rzecz skarżącego [...] S.A. z siedzibą w [...] kwotę 757 złotych ( siedemset pięćdziesiąt siedem ) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Dnia (...) r. do Starostwa Powiatowego w P. wpłynął wniosek Polskiego Koncernu Naftowego S.A. o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę dodatkowego pawilonu handlowego wraz z niezbędną infrastrukturą na terenie, parkingami i drogami oraz wewnętrzną instalacją gazową, na terenie istniejącej stacji paliw zlokalizowanej w P., gmina T., przy ul. R. (...) w zbiegu z ul. R., dz. nr ew.(...) , (...) arkusz (...) w obrębie ewidencyjnym P.

Decyzją z dnia (...) r. nr (...) Wojewoda W. uchylił zaskarżoną decyzję Starosty P. z dnia (...) r. nr (...) odmawiającą zatwierdzenia projektu budowlanego i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia, wskazując na obowiązek zawiadomienia wszystkich stron o wszczęciu postępowania, obowiązek wystosowania wezwania do usunięcia naruszeń - w razie ich stwierdzenia, obowiązek zagwarantowania stronom prawa do zapoznania się z aktami sprawy i wypowiedzenia się w sprawie oraz konieczność wyczerpującego uzasadnienia stanowiska zajętego w sprawie.

Decyzją z dnia (...) r. nr (...) (znak: ...) Starosta P. i, działając na podstawie art. 35 ust. 3 ustawy z dnia 07 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zmianami, dalej Prawo budowlane) odmówił zatwierdzenia przedłożonego projektu i udzielenia pozwolenia na budowę. Uzasadniając wskazał, że przedmiotowa inwestycja została zaprojektowana na działkach dla których obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenów budownictwa mieszkaniowego w obrębie ul. Rynkowej w Przeźmierowie, zatwierdzony uchwałą Rady Gminy Tranowo Podgórne nr XXI/144/95 z dnia 28 listopada 1995 r., opublikowany w Dz. Urz. Województwa Poznańskiego Nr 5, poz. 44. Na rysunku planu teren oznaczony jest symbolem 1KM i opisany jako "istniejąca stacja benzynowa. Zmienia się układ dróg dojazdowych kierunku ul. Rzemieślniczej.". W ustaleniach realizacyjnych dotyczących całego obszaru objętego planem zapisano "zabudowę istniejącą w dobrym stanie technicznym adaptuje się w planie. Dopuszcza się jej modernizację i rozbudowę pod warunkiem zachowania ustaleń niniejszego planu i przepisów prawa budowlanego." Organ administracji podkreślił, że trudno zgodzić się z wyjaśnieniem, iż projektowany pawilon handlowy jest rozbudową. Zaprojektowany jako oddzielny, wolnostojący jest niezgodny z definicją "rozbudowy" zawartą w art. 3 pkt 6 Prawa budowlanego. Nadto planowana budowa pawilonu handlowego nie mieści się w ramach zapisu planu dla symbolu 1KM. Plan miejscowy nie wskazuje w swojej treści na możliwość budowy jakichkolwiek nowych obiektów dla obszaru objętego symbolem 1KM, stwierdza jedynie, że istnieje już stacja benzynowa, a zmianie ulega układ dróg dojazdowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00