Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 29 wrzenia 2011 r., sygn. I SA/Po 442/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Roman Wiatrowski (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Jerzy Małecki Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz Protokolant st. sekr. sąd. Agnieszka Ratajczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 września 2011r. sprawy ze skargi S sp. z o. o. na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] . nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę
Uzasadnienie
W dniu [...] czerwca 2009 r. Spółka z o. o. "C." złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług.
W złożonym wniosku wnioskodawca przedstawił stan faktyczny wskazując, iż zawarła z kontrahentami umowy na dostawy towarów. Na podstawie umów wypłaca kontrahentom pewne kwoty pieniędzy, po spełnieniu przez nich określonych w umowach warunków, np. osiągnięcie pewnego pułapu obrotu. Ze względu na warunki w jakich ww. kwoty są wypłacane, wnioskodawca nie jest w stanie przypisać wypłacanych kwot do konkretnych dostaw (wypłacana kwota uzależniona jest od wielu dostaw, a nie połączona z jedną dostawą). W umowach kwota ta jest różnie nazywana, najczęściej określa się ją mianem "premii pieniężnej". Kontrahenci wystawiają na rzecz wnioskodawcy noty obciążeniowe lub ona wystawia noty uznaniowe.
W związku z powyższym zadano następujące pytania:
1) Czy wnioskodawca jest uprawniony do obniżenia obrotu w podatku od towarów i usług w przypadku, gdy posiada wyłącznie notę obciążeniową (lub notę uznaniową) od klienta i zainteresowana nie wystawia z tego tytułu faktury korygującej?
2) Czy kwota wynikająca z noty obciążeniowej (lub noty uznaniowej) jest kwotą netto?
3) Czy prawo do obniżenia obrotu powstaje w momencie otrzymania (wystawienia) noty?
Zdaniem spółki udziela ona rabatu (gdyż zmniejszyło się jej wynagrodzenie za dostarczane towary), a zatem ma prawo dokonać obniżenia obrotu wyłącznie na podstawie noty obciążeniowej uzyskanej od klienta (lub noty uznaniowej wystawionej przez nią samą). Korekta taka powinna być dokonana w miesiącu, w którym spółka otrzyma (wystawi) taką notę.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right