Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 6 wrzenia 2011 r., sygn. III SA/Po 572/11
Dnia 6 września 2011 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Górecka Sędziowie WSA Mirella Ławniczak WSA Szymon Widłak (spr.) Protokolant: st. sekr. sąd. Janusz Maciaszek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 września 2011 roku przy udziale sprawy ze skargi J. B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 25 lutego 2010 r., nr [...] w przedmiocie ustalenia wysokości podatku od spadków i darowizn I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego Poznań - Śródmieście z dnia 7 grudnia 2009r. nr [...] , II. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu na rzecz skarżącej kwotę [...],- ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów sądowych, III. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 7 grudnia 2009 r., o sygnaturze [...], Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań - [...] działając m.in. na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j.:Dz.U. z 2009 r., Nr 93, poz. 968, ze zm., dalej jako u.p.s.d.) ustalił J. B. podatek od spadków i darowizn w kwocie [...] zł.
Organ podatkowy w uzasadnieniu decyzji wskazał, iż na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego Poznań - [...] w Poznaniu z dnia 19 stycznia 2009 r., sygn. akt [...], spadek po zmarłej w dniu 19 kwietnia 2007 r. L. B. nabyła w całości J. B., zaliczona do trzeciej grupy podatkowej. Przedmiotem spadku jest lokal mieszkalny położony w P., przy ul. [...], dla którego jest urządzona księga wieczysta o nr KW [...] wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej o wartości rynkowej [...] zł.
W uzasadnieniu podano także, iż J. B. w dniu 8 października 2009r., jako spadkobierca po zmarłej L. B. złożyła oświadczenie, iż spełnia warunki, określone w art. 16 ust. 1, w wyniku czego do podstawy opodatkowania nie wlicza się czystej wartości budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, spółdzielczego prawa do domu jednorodzinnego albo udziału w takim prawie do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu. Organ podatkowy nie zgodził się ze stanowiskiem podatniczki, jakoby rzeczywiście spełniała ona wymogi przewidziane przez art. 16 ust. 1 u.p.s.d. Naczelnik urzędu skarbowego podniósł bowiem, iż zgodnie z treścią art. 16 ust. 1 u.p.s.d., jednym z warunków, jakie musi spełnić osoba zaliczona do trzeciej grupy podatkowej, w celu uzyskania ulgi przewidzianej tym przepisem, jest sprawowanie opieki nad wymagającym takiej opieki spadkodawcą, na podstawie pisemnej umowy z podpisem notarialnie poświadczonym, przez co najmniej dwa lata od dnia poświadczenia podpisów przez notariusza. Organ podatkowy ustalił, iż podatniczka przedłożyła umowę nie zawierającą poświadczenia podpisów przez notariusza, z uwagi na co nie zastosował żądanej przez nią ulgi podatkowej.