Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 29 wrzenia 2011 r., sygn. II SA/Ol 1080/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Matczak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Alicja Jaszczak-Sikora Sędzia WSA Hanna Raszkowska Protokolant St. sekretarz sądowy Grażyna Wojtyszek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 września 2011 r. sprawy ze skargi T.M na decyzję Kierownika Urzędu z dnia "[...]". nr "[...]" w przedmiocie pozbawienia uprawnień kombatanckich oddala skargę. WSA/wyr.1 - sentencja wyroku
Uzasadnienie
Decyzją z dnia "[...]" Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych pozbawił T.M. uprawnień kombatanckich nabytych mocą decyzji Zarządu Wojewódzkiego Związku Bojowników o Wolność i Demokrację w O. z dnia "[...]" z tytułu "działalność w Ruchu Oporu". Podstawę rozstrzygnięcia stanowił art. 25 ust. 2 pkt 1 lit. a w związku z art. 21 ust. 2 pkt 4 lit. b ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz.U. z 2002 r., nr 42, poz. 371 ze zm.) zwanej dalej: ustawą o kombatantach.
W uzasadnieniu organ wyjaśnił, że decyzją z dnia "[...]" T.M. nabył uprawnienia kombatanckie z tytułu "działalność w Ruchu Oporu" od 1943 r. do 1945 r. Podstawą wszczęcia i prowadzenia postępowania weryfikacyjnego było ustalenie, że strona była zatrudniona w organach prokuratury w latach 1948 - 1956 (i dalej). Z pisma Ministerstwa Sprawiedliwości z dnia 1 grudnia 2003 r. wynika, że strona w okresie od "[...]" 1952 r. do "[...]" 1953 r. pełniła funkcję Naczelnika Wydziału "[...]" Prokuratury Wojewódzkiej w R. a Wydział ten zajmował się nadzorem nad postępowaniami prowadzonymi przez Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w R. Z dokonanych ustaleń wynika, że w czasie kierowania przez T.M. Wydziałem "[...]" prokuratorzy zatrudnieni w tej jednostce nadzorowali wyłącznie postępowania przygotowawcze prowadzone przez funkcjonariuszy Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w R., postępowania te dotyczyły spraw przeciwko osobom dokonującym jakichkolwiek wystąpień przeciwko ówczesnemu ustrojowi. O represyjności stosowanej wobec tych osób świadczy dodatkowo fakt, że w stosunku do wszystkich został zastosowany tymczasowy areszt.