Wyrok WSA w Lublinie z dnia 27 wrzenia 2011 r., sygn. III SA/Lu 333/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak, Sędziowie WSA Ewa Ibrom, SO del. Iwona Tchórzewska (sprawozdawca), Protokolant Starszy referent Radosław Kot, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 27 września 2011 r. sprawy ze skargi A. W. na decyzję Odwoławczej Komisji Stypendialnej Uniwersytetu Medycznego w L. z dnia [...] 2011 roku Nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania stypendium socjalnego i stypendium na wyżywienie oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] maja 2011 r. Nr [...]Odwoławcza Komisja Stypendialna dla studentów Uniwersytetu [...]utrzymała w mocy decyzję Wydziałowej Komisji Stypendialnej Nr [...] z dnia [...] marca 2011 roku, którą odmówiono A. W. przyznania stypendium socjalnego oraz stypendium na wyżywienie.
Powyższa decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Wnioskiem z dnia [...] października 2010 roku A. W. wystąpiła o przyznanie pomocy materialnej w roku akademickim 2010/2011.
Decyzją z dnia [...] grudnia 2010 r. Nr [...] Wydziałowa Komisja Stypendialna Uniwersytetu [...] przyznała A. W. stypendium za wyniki w nauce, natomiast odmówiła przyznania stypendium socjalnego oraz stypendium na wyżywienie w okresie od [...] października 2010 roku do [...] lutego 2011 roku. Odmowę przyznania stypendiów uzasadniono niespełnieniem przez studentkę wymogów samodzielności finansowej. Wskazano, że dochód na jednego członka rodziny A. W. w 2009 roku wyniósł [...] zł.
A. W. złożyła odwołanie od powyższej decyzji w części dotyczącej odmowy przyznania stypendium socjalnego i stypendium na wyżywienie. W odwołaniu zarzuciła, że stanowisko, zgodnie z którym za kryterium ubiegania się o przyznanie stypendium socjalnego przyjęto samodzielność finansową studenta, godzi w istotę tego stypendium, które przyznawane jest studentom ubogim. Natomiast pojęcie samodzielności finansowej służy wyłącznie określeniu sposobu wyliczenia wysokości dochodu osiąganego przez studenta. A. W. podniosła, że jest osobą samodzielną finansowo, sama prowadzi gospodarstwo domowe i wychowuje córkę. Od 2007 roku pracuje, przy czym od [...] grudnia 2008 roku przebywa na bezpłatnym urlopie wychowawczym. Ukończyła [...] lat i nie znajduje się w niedostatku, w związku z czym w świetle przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nie przysługują jej alimenty od rodziców.